Na aukcję trafiła jedna z najdroższych polskich monet

Na aukcji numizmatów w DESA Unicum 30 listopada będzie licytowana jedna z najcenniejszych monet. 50-dukatów koronnych z 1621 roku jest warta nawet 3 miliony złotych.

W trakcie tego wydarzenia będą licytowane monety pochodzące z różnych okresów – od czasów Zygmunta I Starego do pierwszych lat II Rzeczpospolitej. Wszystkie monety mają wartość około dziewięciu milionów złotych. Można je obejrzeć na wystawie na wystawie „Kolekcja Polskich Monet Złotych 1535-1925”, organizowanej przez DESA Unicum.

Pięćdziesięciodukatówka z 1621 roku to jedną z najważniejszych polskich monet. Ta moneta to dzieło w polskim mennictwie. Przyczyna wybicia tego ciekawego zabytku jest nieodkryta. Prawdopodobnie uczczono nią polskie zwycięstwo w 1621 roku w bitwie pod Chocimiem. Cena monety na aukcji może wynieść nawet 3 miliony złotych.

Na aukcji pojawi się również półtalar medalowy koronny Władysława IV. Autorem dzieła był wybitny twórca – Jan Hoehn Starszy.

30 listopada będzie można licytować monety. Licytacja będzie odbywała się online, przez aplikację oraz telefonicznie i przez stałe zlecenie. Transmisja z aukcji będzie udostępniona na kanałach społecznościowych DESA Unicum.

Źródło: kultura.onet.pl

Fot. Wikipedia

Sandra M. Bożek

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*