Otwarcie Muzeum Broni Pancernej o wiele szybciej

Otwarcie nowej siedziby Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu nastąpi o wiele szybciej, niż planowano. Bardzo prawdopodobne, że nastąpi to już jesienią 2018 roku, z okazji 100-ej rocznicy odzyskania niepodległości.

Obecnie placówka w Poznaniu posiada wiele cennych eksponatów, brakuje jednak możliwości do ich przedstawiania. Obecna siedziba Muzeum dysponuje jedynym na świecie kompletnym egzemplarzem działa samobieżnego Sturmgeschuetz IV z okresu II wojny światowej (na fotografii). Na chwilę obecną zwiedzanie jest możliwe, lecz niezwykle utrudnione, gdyż siedziba znajduje się na terenie jednostki wojskowej.

Planowana data otwarcia nowej siedziby Muzeum, której zwiedzanie nie byłoby już utrudnione, była wiele razy zmieniana. Pierwotnie otwarcie odbyłoby się już w następnym miesiącu (czerwiec 2017). Później założono, że muzeum zostanie otwarte wraz z rozpoczęciem sezonu letniego w roku 2019. Teraz jednak zastępca dyrektora Muzeum Wojska Polskiego, dr Henryk Idzi Łatkowski podał, że nastąpi to na rocznicę odzyskania niepodległości. Okazało się, że do tego terenu musimy doprowadzić media, czeka nas też m.in. budowa małej oczyszczalni ścieków – wzrósł nam koszt inwestycji. Czekamy w tej chwili na podpis szefa MON pod korektą planu finansowania tego dzieła. Niewykluczone, że jeszcze w maju uda nam się ogłosić przetarg, a w czerwcu firma, która go wygra, będzie mogła rozpocząć prace budowlane – powiedział Łatkowski. – Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planami, moglibyśmy przyspieszyć otwarcie muzeum i mogłoby się to odbyć jesienią przyszłego roku. To optymistyczny, ale realny wariant – dodał.

Obecnie Muzeum posiada tyle eksponatów, że ledwo mieszczą się obok siebie na powierzchni 750 m kwadratowych, co również utrudnia zwiedzanie. W nowej siedzibie będą to 3 000 lub nawet 4 000 m kwadratowych wybetonowanej powierzchni. Będzie kawiarenka, parking dla autokarów i samochodów. Nie chcemy, by była to wyłącznie ekspozycja sprzętu, zresztą wyjątkowego, ale chcemy też przygotować odpowiedni program edukacyjny. Z pewnością to będzie zrobione po poznańsku, rzetelnie – powiedział Łatkowski. Nowa placówka ma dać finalnie pracę 20 osobom.

Źródło: rp.pl

Fot.: Wikimedia Commons

Agnieszka Popiak

 

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*