W Shibushi w prefekturze Kagoshima na japońskiej wyspie Kiusiu odkopano starodawny pancerz znany jako „tanko” i kamienną trumnę. Zabytkowe przedmioty przetrwały do czasów współczesnych w niemal idealnym stanie.
Na starodawne przedmioty natknęli się robotnicy budujący drogę w pobliżu miejscowości Shibushi w prefekturze Kagoshima. Znaleziono je w podziemnym grobowcu, którego wiek datowany jest na 1500 lat. Znajdowały się w nim ludzkie szczątki, kamienna trumna i wspaniała zbroja, zachowana w niemal idealnym stanie. Szczątki prawdopodobnie należały do miejscowego wodza, podczas gdy pancerz – rodzaj napierśnika znanego jako „tanko” mógł przypuszczalnie stanowić dar dworu cesarskiego Yamato w obecnej prefekturze Nara, będący swego rodzaju podziękowaniem za wierną służbę. Podziemny grobowiec został zbudowany dla potężnego przywódcy w regionie, który był bezpośrednio związany z cesarskim dworem Yamato – powiedział Tatsuya Hashimoto, profesor archeologii w Muzeum Uniwersytetu w Kagoshimie.
Odnaleziony grobowiec pochodzi z okresu Kofun (koniec trzeciego do siódmego wieku) i jest jednym z największych grobowców tunelowych w regionie Osumi we wschodniej prefekturze Kagoshima. Pionowy szyb grobowca posiada długość 2,6 metra, szerokość 1,8 metra i głębokość 1,6 metra. Komora grobowa 2,6 metra długości, 1,9 metra szerokości i 90 centymetrów wysokości. Ten typ konstrukcji jest unikatowy w południowym regionie Kiusiu. Stanowisko archeologiczne, na którym znaleziono starożytny grobowiec otrzymało nazwę Harada Chikashiki Yokoanabo Nr 3 (podziemny tunel Harada).
Pozostałości ludzkiego szkieletu to szczątki dorosłego mężczyzny wzrostu około 170 centymetrów. Miecz, jego pochwa i inne przedmioty znajdowały się w trumnie wykonanej z pumeksu o długości 2,4 metra, szerokości 60 centymetrów i wysokości 50 centymetrów. Pancerz znany jako „tanko” o wymiarach 35 cm na 40 cm zachował się w stanie niemal idealnym i stał obok trumny. W grobowcu znaleziono również ponad 20 akcesoriów pogrzebowych takich jak żelazny grot, włócznia i żelazny topór.
Źródło: asahi.com
Zenon Purta