Poszukiwacze skarbów przeczesujący wody Oceanu Atlantyckiego w rejonie wysp Turks i Caicos, w Ameryce Środkowej, natrafili na wielowiekową kotwicę prawdopodobnie pochodzącą z jednego ze statków biorących udział w wyprawie Krzysztofa Kolumba. Odkrycia dokonano dzięki wykorzystaniu mapy skarbów sporządzonej w 1963 r. przez astronautę NASA – Gordona Coopera. Co ciekawe mapa ze wskazaniem miejsc położenia wraków statków powstała w kosmosie.
Odkrycia starodawnej kotwicy dokonała grupa poszukiwaczy skarbów penetrująca dno Oceanu Atlantyckiego w rejonie wysp Turks i Caicos, stanowiących terytorium zależne Wielkiej Brytanii w Ameryce Srodkowej. Do jej lokalizacji poszukiwacze wykorzystali mapę skarbów, sporządzoną w 1963 r. przez astronautę NASA – Gordona Coopera. Mapa wykonana została podczas pobytu Gordona Coopera w przestrzeni kosmicznej w ramach tzw. Projektu Merkury (pierwszy amerykański program załogowych lotów kosmicznych realizowany w latach 1958 – 1963). Misja Coopera miała cel badawczo – wojskowy, był to okres Zimnej Wojny i głównym zadaniem astronauty podczas projektu było obserwowanie globu ziemskiego z kosmosu i analizowanie różnych anomalii, mogących wskazywać na potencjalne miejsca ukrycia broni atomowej. A przy okazji udało się Cooperowi określić hipotetyczne położenie na ziemi skupisk wraków statków. Na bazie pozyskanych tą drogą danych astronauta sporządził kosmiczną mapę skarbów, dzięki której udało się odnaleźć dotychczas wiele cennych zabytków, w tym m.in. kotwicę związaną z ekspedycją Krzysztofa Kolumba.
Znaleziona kotwica została poddana szczegółowym badaniom archeologicznym. W oparciu o nie naukowcy stwierdzili jednoznacznie, że kotwica posiada hiszpańskie korzenie i pochodzi z lat 1492 – 1550. Dowodem na hiszpański rodowód przedmiotu są detale dotyczące jego budowy oraz fakt, iż w miejscu jego odkrycia znaleziono duże ilości ceramiki z okresu 1492 – 1550, pochodzącej z Majorki. Waga odnalezionego przedmiotu określona została w przedziale od 545 do 680 kg Wygląd kotwicy – pęknięty pierścień i wygięty łuk – świadczy zdaniem naukowców o tym, że przedmiot ten poddany był dużemu naprężeniu i urwał się ze średniej wielkości statku podczas silnego sztormu (dokładnie takiego rodzaju statki o wadze 300 ton posiadał Krzysztof Kolumb). Przypuszczalnie mógł być to jeden ze statków Vincente Pinzona, właściciela i dowódcy karaweli Nina, uczestniczącej w ekspedycji Kolumba.
Źródła: diverse24.pl, foxnews.com
Fot.: Wikimedia Commons
Zenon Purta