Odnowiony bunkier tzw. Wału Pomorskiego

W Białym Borze w województwie zachodniopomorskim grupa miłośników historii dokonuje restauracji jednego z bunkrów tzw. Wału Pomorskiego. W planach ma nie tylko jego odnowienie, ale też zapełnienie go eksponatami z czasów II wojny światowej i udostępnienie go zwiedzającym.

Przez dekady, które upłynęły o zakończenia II wojny światowej bunkier w Białym Borze, który kiedyś wchodził w skład umocnień tzw. Wału Pomorskiego, o które Armia Czerwona stoczyła krwawe walki z Wehrmachtem w zimie 1945 roku, było prostu pustostanem. Dopiero w ostatnich latach narodził się u władz miejskich pomysł, aby obiekt ten wykorzystać turystycznie. Niestety z niewiadomych względów samorząd nie zajął się tą kwestią, ale znalazła się organizacja prywatna, która właśnie dokonuje odnowy bunkra i zabudowań towarzyszących.

Do tej pory miłośnicy historii ze Stowarzyszenia Jazda 4×4 wykonali wiele prac, które przyczyniły się do wstępnego oczyszczenia bunkra i doprowadzenia go do stanu „używalności”. Dodatkowo wnętrze zapełniono eksponatami z epoki, między innymi żołnierskimi pryczami, plakatami propagandowymi z epoki i innym zwyczajowym wyposażeniem bunkrów, a nawet armatą przeciwpancerną! Całość prac pochłonęła ok. 10 tys. złotych.

W planach jest udostępnienie bunkra zwiedzającym.

Źródło: gk24.pl
Fot. Wikimedia Commons

Dawid Siuta

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*