Wrocławski obraz zaginiony w trakcie wojny odnaleziony w Berlinie

Obraz holenderskiego malarza Pietera de Ring „Martwa natura”, znajdujący się na liście dzieł sztuki zrabowanych z wojennego Wrocławia w latach czterdziestych został niedawno odnalezione w berlińskim muzeum. I nie byłoby w tym nic dziwnego, bo przecież obraz z niemieckiego Bresslau w niemieckim Berlinie, gdyby nie prawo międzynarodowe.

Cała historia rozpoczęła się jeszcze w 1941 roku, gdy na skutek intensyfikacji bombardowań alianckich, Niemcy rozpoczęli procedurę zabezpieczenia i ewakuacji dzieł sztuki z miast szczególnie zagrożonych bombami. W taki też sposób dzieło wymienionego, na wstępie Holendra, pochodzące ze Śląskiego Muzeum Sztuk Pięknych we Wrocławiu, znalazło się w zabudowaniach dawnego klasztoru cystersów w Henrykowie. Po wojnie ślad po nim zaginął. I zdroworozsądkowo rzecz ujmując własność niemiecka nadal powinna należeć do Niemców. Nie do końca, bo tu na arenę dziejów wkroczyła prawo międzynarodowe.

Zgodnie z postanowieniami aktów międzynarodowych z okresu powojennego w przypadku dóbr kultury wywiezionych z Ziem Zachodnich, przyłączonych do Polski w 1945 roku, jeśli należały one przed wojną do państwa, samorządów oraz innych instytucji publicznych, a także osób prywatnych, które pozostawiły je wyjeżdżając do Niemiec, roszczenia do nich i określony postanowieniami prawa międzynarodowego tytuł prawny posiada państwo Polskie. W tan właśnie sposób dzieło „Martwa natura” prawnie należy do Polski i znajduje się w bazie polskich strat wojennych pod numerem 11116.

Ale historia wspomnianego dzieła sztuki jest dużo dłuższa. Po zajęciu Henrykowa przez Armię Czerwoną „Martwa natura” została wywieziona na tereny Związku Radzieckiego, który to ignorując postanowienia międzynarodowe przekazał obraz Niemieckiej Republice Demokratycznej w roku 1949. Z całkowitym pominięciem polskich roszczeń.

Czy jest, więc szansa, że obraz Pietera de Ring powróci kiedyś do Wrocławia? Niestety to i historykom sztuki i prawnikom ciężko określić.

Źródło: artsherlockmagazyn.pl
Fot. www.liveinternet.ru

Dawid Siuta

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*