Na Polach Chwały – II międzynarodowa konferencja naukowa poświęcona historii militarnej – Niepołomice 2013

Dnia 28 września w Niepołomicach rozpocznie się  druga edycja międzynarodowego sympozjum badaczy historii militarnej. Uczeni przedstawią aktualny stan własnych badań nad wojskowością, w zakresie od starożytności, aż po czasy najnowsze. Sale obrad otwarte będą również dla wolnych słuchaczy. Konferencja potrwa do 29 września.

Wojna towarzyszy światu od początku pojawienia się człowieka na ziemi. Pierwotne walki o teren oraz pożywienie, w miarę rozwoju dziejów przerodziły się  już nie tylko w wielkie bitwy, ale i rozległe kampanie. Wojna to także jedno z wydarzeń historycznych, które należy rozważać  szeroko i kompleksowo, próbując zbliżyć się do rekonstrukcji najwierniej odtwarzającej minione zdarzenia. Dziś, badania nad historią wojskowości świata poszły niezwykle naprzód – uczeni podchodzą do tematu nie tylko z perspektywy działań taktyczno – operacyjnych, ukazują dzieje konfliktów jako ciągły rozwój myśli wojskowej, ale również analizują istotę terminu „przemoc” czy „militaryzm” i „pacyfizm”.

Niniejszym chcielibyśmy zaprosić państwa na II. edycję międzynarodowej konferencji naukowej poświęconej historii militarnej, która odbędzie się w Niepołomicach, mieście położonym w województwie Małopolskim. To tam, w dniach 28-29 września, spotka się kilkudziesięciu naukowców z Polski i świata, którzy w murach renesansowego  zamku królewskiego przedstawią  aktualny stan badań nad danym zagadnieniem. Obrady rozłożone zostaną na trzy panele dyskusyjne. Pierwszy z nich podejmie interdyscyplinarny temat „Stres pola walki od epoki przednowoczesnej po dzień dzisiejszy” – moderatorem będzie dr hab. Michał Stachura. „Skrzydła na wojnie” to tytuł drugiej części konferencji, podczas której badacze skoncentrują swoją uwagę na działaniach lotniczych, a pieczę nad jej przebiegiem trzymać będzie dr Piotr Sadowski. „Bitwy, wojny, żołnierze” – ostatni panel,  obejmował  będzie  szeroko rozumianą historii wojskowości. W ramach niego wyodrębnione zostaną sekcje, prowadzone według  chronologii lub problematyki omawianych zagadnień. Na moderatora wybrano mgr Rafała Woźniaka.

Organizatorami tego międzynarodowego przedsięwzięcia są Stowarzyszenie Miłośników Historii Wojskowości „Pola Chwały” oraz Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania w Warszawie, którzy to w taki sposób ukazują cel konferencji:

Wszelako, aby lepiej zrozumieć naszych przodków i odczytać ich dzieje w pełnym świetle, a także, aby móc wyciągnąć wnioski na przyszłość w myśl słów „historia magistra vitae est”, musimy wciąż dogłębnie poznawać i analizować historie wojen i wojskowości. Temu celowi służy zorganizowana przez Stowarzyszenie Miłośników Historii Wojskowości „Pola Chwały” oraz Wyższą Szkołę Finansów i Zarządzania w Warszawie II międzynarodowa konferencja naukowa pt. „Na polach chwały”, poświęcona historii militarnej.

Warto dodać, że udział w konferencji ma charakter bezpłatny, a drzwi sal wykładowych otwarte będą również dla wolnych słuchaczy. Co ciekawe, konferencja ta odbywać się będzie równolegle z imprezą plenerową „Pola Chwały, która w zeszłym roku ściągnęła ponad 20 tys. widzów i zaangażowała ponad 900 rekonstruktorów. Uczestnicy będą mieli więc niebywałą okazję dotknąć oryginalnych egzemplarzy broni wojskowej, wielu replik, mundurów historycznych oraz zajrzeć do wojskowego obozu, poznając codzienne aspekty życia za linią frontu. Wojenną atmosferę podsycą również weterani II wojny światowej, którzy specjalnie dla uczestników znów powrócą wspomnieniami do czasów dawnej wojaczki.

Serdecznie zapraszamy!

Zdjęcie z nagłówka: www.ekorodzice.pl

Emilia Szymkowiak

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*