Na terenie miasta Kikonai na japońskiej wyspie Hokkaido znaleziono liczący około 4300 lat malowany kamień wytworzony w czasach kultury Jōmon (około 12000 p.n.e. – 300 p.n.e.).
Znalezisko zostało uznane za bardzo ważne odkrycie. Jest to pierwszy kamień z namalowanym wizerunkiem ludzkiej twarzy znaleziony na wyspie Hokkaido. To niezwykle cenne odkrycie, które może wiele powiedzieć na temat kultury duchowej w okresie środkowego Jōmonu – powiedział Yasushi Kosugi, profesor kultury Jōmon na Uniwersytecie Hokkaido.
Centrum Operacji Archeologicznych w Hokkaido poinformowało 29 listopada 2017 roku opinię publiczną, że fragment kamienia z drugiej połowy środkowego okresu Jōmonu (4300 lat temu) został odkryty 19 października 2017 roku 50 centymetrów pod ziemią, w miejscu gdzie kiedyś znajdowała się siedziba ludzka. Miejsce, w którym znaleziono kamień wchodzi w skład stanowiska archeologicznego Koren w Kikonai. Kamień ma kształt trójkąta o bokach liczących od 12 do 13 cm i grubości 1,4 cm. Wyglądem przypomina spłaszczoną osełkę lub jakieś inne narzędzie. Rysunek na kamieniu przedstawia ludzkie oczy, brwi i nos. Sposób w jaki kamień był użytkowany pozostaje zagadką, jednak według naukowców przedmiot mógł być używany w czasach starożytnych do celów religijnych lub mieć jakieś inne przeznaczenie.
Okres kultury jōmońskiej był najdłuższym okresem w historii Japonii (ok. 12000 p.ne. – ok. 300 p.n.e.). Jego nazwa oznacza „ornament sznurowy” i nawiązuje do odcisków sznura, którymi zdobiono ówczesne naczynia ceramiczne. Chronologicznie okres kultury jōmońskiej odpowiadał neolitowi. Najważniejszym osiągnięciem tej kultury były ręcznie lepione naczynia ceramiczne, uznawane za najstarsze na świecie.
Źródła: asahi.com, japonia-info.pl
Fot.: fotografia poglądowa (domena publiczna)
Zenon Purta