Jak wynika z najnowszych badan rdzeni lodowych przeprowadzonych w Mont Blanc wynika, że górnicza działalność Cesarstwa Rzymskiego, 10 – krotnie przekroczyła stężenie ołowiu w powietrzu. Rzymianie przez długi czas zanieczyszczali powietrze.
Starożytny Rzym to pierwsza europejska cywilizacja, która na większą skale pozyskiwała ołów przeznaczony do rur wodociągowych, jak i również przedmiotów codziennego użytku, a także srebra, z którego były wybijane monety.
Z partii rdzeni lodowych pozyskanych z Mont Blanc zachowały się dwa zapisy dwóch skoków zanieczyszczeń. Pierwszy skok miał miejsce w III w. przed Chrystusem, natomiast kolejny w II w. n.e.
Najnowsze badania to także kolejny dowód na to, iż zanieczyszczenia na większą skale wyprzedzają rewolucje przemysłową.
W czasach wzrostu swojego państwa Rzymianie wydobywali ołów w wielu miejscach w Europie. A produkcja tegoż metalu załamała się tuż po upadku Imperium Rzymskiego w V w., a dużą ilość ołowiu zaczęto produkować 1300 lat później, w czasach rewolucji przemysłowej.
Dużo wcześniej były prowadzone badania nad rzymskimi zanieczyszczeniami, analizując w ten sposób rdzenia lodowe z Grenlandii. Odkryto w nich szczegółową historie rzymskiego górnictwa. Jako, że Grenlandia położona jest daleko od Europy, naukowcy nie byli w stanie ocenić jaki był poziom zanieczyszczenia ołowiem w całej Europie.
Z badan z 2017 r. można dowiedzieć się, że w czasie Czarnej Śmierci w latach 1349 – 1353 wydobycie ołowiu spadło do zera.
Z najnowszych badan wynika, że mieszkańcy Wiecznego Miasta zanieczyszczali powietrze tym metalem Europe od ok. 350 r. p.n.e. do 175 r. po Chrystusie. Zjawiska te są ścisłe powiązane z historia Rzymu. Do 250 r. p.n.e. republika rzymska objęła swym zasięgiem Półwysep Apeniński, a za rządów cesarza Trajana
( 98 – 117) Cesarstwo Rzymskie osiągnęło wtedy szczyt swojego zasięgu terytorialnego.
Naukowcy z Grenoble zbadali również stężenie antymonu i potwierdzili , ze stężenie było 6 – krotnie wyższe niż wcześniej.
Jak wiadomo antymon jest powszechnym składnikiem rud ołowiu obok arsenu, miedzi, srebra i złota.
Źródło: kopalniawiedzy.pl
Fot. Pinterest
Karolina Deska