Na zamku w Malborku ruszyły zdjęcia do dalszych odcinków serialu TVP „Korona królów”

29 stycznia na terenie zamku w Malborku (woj. pomorskie) rozpoczęły się trzydniowe zdjęcia do kolejnych odcinków serialu historycznego produkcji TVP „Korona królów”. W pracę nad filmem zaangażowanych jest około 250 osób. Jak już w wiemy w serialu malborska twierdza „gra” rolę zamku w Wyszehradzie.

Producentem „Korony królów” jest Telewizja Polska. Jest to pierwszy wyprodukowany przez TVP serial historyczny poświęcony średniowiecznej Polsce w czasach króla Kazimierza Wielkiego. Pierwsze odcinki serialu kręcone były w Bobolicach i Inowłodzu. Jednak już w grudniu postanowiono, że ekipa filmowa pod koniec stycznia pojawi się Malborku. Tak też się stało i od poniedziałku (29 stycznia) na malborskim zamku montowane są sceny opisujące zjazd królów w węgierskim Wyszehradzie w 1335 roku, gdzie doszło do spotkania władców Polski, Czech i Węgier w osobach Kazimierza Wielkiego, Jana Luksemburczyka i Karola Andegaweńskiego. Celem zjazdu było rozstrzygnięcie przynależności państwowej Pomorza Gdańskiego i Kujaw oraz sporu między Janem Luksemburskim i Kazimierzem Wielkim o koronę polską.

 Filmowcy przybyli do Malborka już w sobotę, by przygotować się do zdjęć. W poniedziałek rano rozpoczęły się przygotowania techniczne a dwie godziny później pojawili się aktorzy. Pierwszego dnia zdjęcia montowane są m. in. na krużgankach Zamku Wysokiego i w kapitularzu. Zamek w Malborku wybrany został na plan zdjęciowy przez scenografa Andrzeja Halińskiego. Kręcone są tu wszystkie sceny, które dzieją się w Wyszehradzie – odcinki 48, 49, 52 i 56. Plan zdjęciowy trwa 12 godzin. Do pracy nad serialem zaangażowano dużą liczbę rekonstruktorów. O pomoc poproszono m. in. Kapitułę Rycerstwa Polskiego. Casting miał miejsce w pierwszej połowie stycznia na zamku w Sztumie (woj. pomorkie). Zaproszenie na casting skierowano przede wszystkim do osób zajmujących się odtwórstwem historycznym, licząc na to, że osoby te dysponują własnymi kostiumami stylizowanymi na połowę XIV wieku, z którymi w Polsce jest duży problem (w tym właśnie okresie dzieją się wydarzenia prezentowane w serialu). Na planie zdjęciowym w Malborku pracuje około 150 osób z ekipy serialu oraz około 80 – 90 rekonstruktorów. Serial „Korona królów” emitowany jest od poniedziałku do czwartku o godz. 18.30 w TVP 1. Odcinki kręcone na malborskim zamku wyemitowane zostaną w kwietniu tego roku.

Źródło: malbork.naszemiasto.pl

Fot.: filmweb

Zenon Purta

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*