Napoleońskie obozowisko z 1807 r. w Kamieńcu zostanie przebadane przez archeologów

Członkowie Stowarzyszenia Historyczno – Badawczego ”Galea” oraz pasjonaci regionalnej historii  odnaleźli ślady obozowiska wojsk napoleońskich w 1807 r., które towarzyszyły cesarzowi Francji Napoleonowi Bonapartemu w czasie jego pobytu w Kamieńcu (woj. warmińsko-mazurskie).W tym roku mają rozpocząć się tam badania archeologiczne. 

Obecnie obozowisko znajduje się w pobliżu ruin pałacu w Kamieńcu, który przez dwa miesiące w 1807 r. był główną siedziba francuskiego cesarza. Napoleon spędzał tam czas z hrabina Maria Walewska.

W rozmowie z Sebastianem Zielińskim ze stowarzyszenia ”Galea” wynika, ze pasjonaci regionalnej historii od wielu lat próbowali odnaleźć ślady napoleońskiego obozowiska. Archiwalne źródła nie obrazowały dokładnej lokalizacji. Z opisów, które się zachowały wynikało iż, ze obóz ten znajduje się na płaskowyżu nieopodal Kamieńca, a do budowy i wyposażenia drewnianych baraków były wykorzystywane materiały ze splądrowanych miejskich i wiejskich budynków.

Obszar , który został wytypowany przez członków stowarzyszenia do przeprowadzenia poszukiwań uzyskał wszelkie pozwolenia od wojewódzkiego konserwatora zabytków. W ubiegłym roku odkryto ok. 200 artefaktów związanych z wojskami napoleońskimi. Znaleziono m.in.: guziki gwardii cesarskiej, guziki pułkowe i inne, kule armatnia i ołowiane pociski do muszkietów.

Zabytki przekazano do Muzeum w Ostródzie, a miejsce odkrycia zostało objęte ochrona konserwatorska.

W sierpniu tegoż roku maja rozpocząć się badania archeologiczne, które będą trwać 5 lat. Bedzie to również wspólne przedsięwzięcie stowarzyszenia ”Galea” i ostródzkiego muzeum. Nazwa tego projektu to ”Fincktenstein 1807”, który nawiązuje do daty pobytu francuskiego cesarza i dawnej nazwy Kamieńca, który niegdyś należał do arystokratycznego pruskiego rodu von Fincktensteinow.

Dla historyków bardzo ważne są również ślady pobytu w tym miejscu towarzyszącej Napoleonowi gwardii cesarskiej. Miała chronić cesarza, jednocześnie stanowiąc strategiczna rezerwę Wielkiej Armii i była używana w decydujących momentach bitew. W Kamieńcu stacjonowali także grenadierzy z dywizji gen. Nicolasa Oudinota.

Jak powiedział Łukasz Szczepański z ostródzkiego Muzeum, badania w Kamieńcu będą polegały na penetracji stanowiska archeologicznego z wykorzystaniem wykrywaczy metali. Udział w nich weźmie kilkudziesięciu specjalistów, a odkryte przez nich znaleziska będą nanoszone na mapę. Może to pozwolić na wstępne ustalenie struktury dawnego obozu gwardii cesarskiej.

Źródło: wiadomosci.onet.pl                                                                         

Karolina Deska

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*