Maria i Przemysław Pilichowie, Nasi Nobliści. 56 laureatów znad Wisły, Odry i Niemna
O bogactwie narodu świadczą – obok dobrych osiągów ekonomicznych – także sukcesy na polu nauki czy kultury. Do historii i pamięci potomnych z pewnością przeszło, jak się okazało spore już grono naszych rodaków, laureatów Nagrody Nobla. Wydawnictwo Muza (w recenzowanej książce) ukazuje sylwetki nagrodzonych, znanych Polek i Polaków oraz może mniej potocznie kojarzonych, przyznających się do korzeni polskich.
Osiągnięcia kulturalne i historia naszego kraju, mogą w pewnym stopniu budować poczucie dumy, ale nie pychy i arogancji. Obecnie żyjący polscy Nobliści, cieszą się renomą u zagranicznych krytyków i ekspertów. Warto zatem postulować, żeby ogół Polaków docenił dorobek także tych żyjących w przeszłości, wyróżnionych Nagrodą Nobla. Takąż możliwość stwarza lektura tej książki na 575 stronach sylwetek uhonorowanych tym zaszczytem.
Szczególnie interesującym wydaje się fakt, że polskość to także zaszczyty czy sukces, jakże potrzebny z punktu mentalności narodowej. Jak się przekonujemy, w gronie naukowców, Nobliści przyznają się do pochodzenia polskiego. Często odwiedzają rodzinne strony, skąd wyemigrowali. Co ważne dla społeczności lokalnych czci się o nich pamięć (fundując tablice pamiątkowe). Poznanie także, urodzonych na dawnych Kresach pochodzenia żydowskiego Polaków, splata się w historię XX wieku ze wszystkimi Europejczykami. Niemcy o żydowskich korzeniach emigrowali z terenów należących dzisiaj do Polski, w obawie przed prześladowaniami hitlerowskimi. Cechą wspólną tych naukowców była często niechęć do wojny, mimo prowadzenia zaawansowanych badań nad nowoczesną bronią atomową. Włożyli oni swój wielki wkład w rozwój nauki oraz informatyki. Brak akceptacji wobec przemocy prowadził niektórych Noblistów także ku Nagrodzie Pokojowej, u innych natomiast laureatów z tej dziedziny, proces ten przebiegał różnie.
Seria „Ocalić od zapomnienia”, do której należy niniejsza książka, łączy się z resztą dorobku państwa Pilichów (są to przewodniki oraz biografie ukazujące znanych podróżników), Wymienić należy tu: „Polska: ilustrowany przewodnik” czy „Wielcy polscy podróżnicy, którzy odkrywali świat.” Sam pomysł, aby przedstawić czytelnikom laureatów Nagrody Nobla pochodzenia polskiego, uważam za udany i potrzebny. Już na wstępie autorzy ciekawie przedstawiają świat elit naukowych czy twórców, podając ich biografie. Maria i Przemysław Pilichowie włożyli wiele wysiłku, którego efektem jest świeżość wiadomości na temat Noblistów. Wielu z nich bowiem żyje obecnie, a ich twórczość udokumentowana jest licznymi zdjęciami. Indeks nazwisk umieszczony na końcu książki, pozwala w łatwy sposób odszukać daną postać.
Staraniem Wydawnictwa „Muza. Sport i turystyka” z 2020 roku do rąk czytelników trafia wartościowa pozycja, warto po nią sięgnąć, by wzbogacić swoją wiedzę.
Wydawnictwo: Muza
Ocena recenzenta: 6/6
Paweł Marek
Bardzo pomocna recenzja, dziękuję.