Kobiety które zawładnęły Europą. Najpotężniejsze królowe

Kobiety które zawładnęły Europą. Najpotężniejsze królowe – Jean des Cars

Pierwszymi kobietami dzierżącymi władzę były królowe Egiptu. Piękne, silne, podstępne, a zarazem spokojne, kochające, zauroczone sztuką. W XV wieku p.n.e. jako pierwsza panowała Hatshepsut. To właśnie dzięki jej spokój połączonemu z zamiłowaniem do handlu i sztuki zapisała się w poczcie królów.

ff2c6cfa_jpg-lgKobiety które zawładnęły Europą to ciekawa lektura. Informacje dotyczące najpotężniejszych kobiet są skondensowane, a tym samym łatwiej je zapamiętać i bardziej wciągają czytelnika. Książka Jeana des Cars’a funduje czytelnikowi podróż po całej Europie pokazując całkiem inne spojrzenie na sytuację historyczną w danym czasie.

Poczet przedstawiony przez pisarza składa się z 12 niesamowitych władczyń. Wśród nich znajdują się: kontrowersyjna Katarzyna Medycejska, reformatorka Elżbieta I, zadziwiająca Krystyna szwedzka, intrygująca Maria Teresa, waleczna Katarzyna II, lekkomyślna Maria Antonina, odważna Wiktoria, olśniewająca Eugenia, Elżbieta zwana Sisi, rozważna Zyta, fascynująca Astrid i bezkonkurencyjna Elżbieta II. Kobiety są pokazane jako silne i zdecydowane istoty, które przeważnie stawiają na swoim. To ich uroda, upór i inteligencja doprowadzają do wielu reform, ale także katastrof. Autor pokazuje czytelnikowi historię świata poprzez biografię poszczególnych władczyń. Tworzy w ten sposób interesujący i wciągający przegląd najważniejszych wydarzeń.

Książka jest graficznie ciekawa. Świetnie dobrana okładka i atrakcyjna treść dają czytelnikowi nieschematyczną lekturę. Piękne zdjęcia z podpisami już na samym początku wprowadzają element zaciekawienia i niejasności.

Jean des Cars opisuje dzieje wielkich rodów Europy. Co ciekawe, autor prawdopodobnie jest dalekim kuzynem cesarzowej potocznie nazywanej „Sissi”. Można się więc domyślać, że to sprawiło iż szczególnie upodobał sobie historię rodziny Franciszka Józefa.

Kobiety które zawładnęły Europą to interesująca książka, napisana lekkim językiem, a zarazem bardzo wciągająca. Tę lekturę można określić jako przegląd najważniejszych wydarzeń od XVI do XX wieku, pokazany przez pryzmat władczyń panujących w tamtym czasie. Jest ona przeznaczona dla każdego kto choć trochę chciałby przybliżyć sobie historię najpotężniejszych władczyń w historii Europy.

Ocena: 5/6

Joanna Marszalec

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*