Naszyjnik „pogańskiej czarodziejki” będzie wystawiony w muzeum w Yorku

W Peel Castle na Wyspie Świętego Patryka w 1984 roku odnaleziono naszyjnik należący do wikińskiej kobiety, która prawdopodobnie była związana z obrzędami religijnymi. Po raz pierwszy biżuteria będzie wystawiona w muzeum w Yorku, czyli poza miejscem jej odnalezienia.

Tysiącletni naszyjnik odnaleziono w Peel Castle w 1984 r. Biżuteria składa się z 51 koralików wykonanych ze szkła, bursztynu i gagatu (czarnego, lśniącego minerału). Liczba i różnorodność koralików sprawia, że kolia wyróżnia się na tle innych. Zaprezentowana będzie w Jorvik Visitor Cetre w Yorku w ramach wystawy poświęconej kobietom wikingów.

Centrum w Yorku było niezwykle podekscytowane możliwością wypożyczenia eksponatu z Manx National Heritage (MNH), które znajduje się na Wyspie Świętego Patryka, podaje kierownik do spraw marketingu – Beth Dawes.

Mogiła, w której odnaleziono naszyjnik, wskazywała, że pochowana w nim kobieta mogła być „pogańską czarodziejką”, która była osobą zaangażowana w obrzędy religijne wikingów. Była prawdopodobnie kimś w rodzaju lokalnego szamana. Kurator archeologiczny z MNH, Alison Fox, podaje, że grób był najbardziej bogatym pochówkiem, jaki do tej pory odnaleziono na wyspie.

Zmarła znana jest jako „Pagan Lady”, ponieważ mimo pogańskich wierzeń wikingów, pochowano ją na cmentarzu chrześcijańskim. Grób datuje się na 950 rok, chociaż badacze uważają, że niektóre z koralików są nawet o 400 lat starsze. Pochówek zawierał też inne dobra materialne, takie jak skamieniały amonit, czy miniaturowy tłuczek i moździerz.

Naszyjnik, który jest eksponowany w Manx Museum od czasu jego odkrycia, będzie można oglądać w Yorku od sierpnia 2019 roku.

Źródło: bbc.com

Karolina Charchowska

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*