Krajowy Instytut Dokumentacji Wojennej w Holandii pozyskał rzadki obraz autorstwa Adolfa Hitlera

Przedstawiciele Holenderskiego Krajowego Instytutu Dokumentacji Wojennej (NIOD) poinformowali opinię publiczną o otrzymanej darowiźnie rzadkiej akwareli autorstwa Adolfa Hitlera. Prawdopodobnie to jedyny taki obraz Hitlera istniejący na terenie Holandii.

Akwarela autorstwa Adolfa Hitlera przedstawiająca wieżę w Wiedniu została przekazana Holenderskiemu Krajowemu Instytutowi Dokumentacji Wojennej (NIOD) przez kobiętę o bliżej nieznanej tożsamości. Kobieta nie chciała mieć obrazu w swoim domu, a dwa holenderskie domy aukcyjne odmówiły wystawienia go na sprzedaż – poinformował lewicowy dziennik De Volkskrant. Obraz został przekazany NIOD na początku tego roku. Instytut powołano do życia tuż po II wojnie światowej w celu stworzenia krajowego archiwum, które miało za zadanie gromadzić dokumenty  z czasów okupacji hitlerowskiej w Holandii w latach 1940 – 1945. Ojciec kobiety, którego tożsamości również nie ustalono kupił obraz Hitlera na rynku znaczków i monet za 75 centów i dopiero po powrocie do domu uświadomił sobie, że akwarela została podpisana przez Adolfa Hitlera. Po miesiącach uwierzytelniania wniosek jest jeden: jest to oryginał z ręki Adolfa Hitlera  – poinformowali przedstawiciele NIOD w specjalnym oświadczeniu. W latach 1909 – 1913 Hitler zarabiał na życie dzięki sprzedaży malowanych pocztówek. Szacuje się, że wykonał od 2000 do 3000 kart, z których około 800 przetrwało do dzisiaj. Przejmując prawo własności do obrazu NIOD uniemożliwił mu wejście na rynek. Nie chcę żeby zabrzmiało to zbyt protekcjonalnie, ale dobrze, że tego typu rzeczy nie trafiają na aukcje zawierające nazistowskie akcesoria – powiedział dziennikarz magazynu De Volkskrant.

Holandia były przez niemal pięć lat okupowana przez Niemców, którzy zaprowadzili na jej terytorium terror, w ramach którego m. in. deportowano do obozów zagłady takich jak Auschwitz i Sobibór ponad 100 000 Żydów, gdzie zostali zamordowani. Wśród ofiar znalazła się m. in. światowej sławy nastoletnia pamiętnikarka Anne Frank i większość jej rodziny.

Większość dzieł Hitlera znajduje się obecnie w prywatnych kolekcjach w Austrii, Wielkiej Brytanii, Niemczech i Stanach Zjednoczonych. Dotychczas NIOD i eksperci do spraw sztuki nie posiadali  wiedzy o żadnych innych pracach Hitlera na terenie Holandii.

Źródła: ctvnews.ca

Zenon Purta

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*