Nauka i ludzie nauki w Polsce nowożytnej okładka

Nauka i ludzie nauki w Polsce nowożytnej |Recenzja

Nauka i ludzie nauki w Polsce nowożytnej, praca zbiorowa, red. naukowa: Wojciech Zawadzki

Nauka i ludzie nauki w Polsce nowożytnej to publikacja zbiorowa wydana przez wydawnictwo Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Autorzy w swoich artykułach, które tworzą publikację, przedstawiają sylwetki znanych i mniej znanych polskich uczonych i myślicieli doby nowożytnej.

W swoich rozważaniach skupiają się również na najważniejszych ośrodkach naukowych znajdujących się na terenie Rzeczypospolitej w okresie staropolskim. Każdy z autorów odwołuje się do bogatej bibliografii źródłowej. Jest to idealna pozycja dla każdego zainteresowanego nauką polską w okresie od XVI do XVIII wieku.

Rozwój nauki w epoce nowożytnej – krótki zarys historyczny

Za początek nowożytności przyjmuje się odkrycie Ameryki przez Krzysztofa Kolumba w 1492 roku. Wydarzenie, to obok wynalezienia ruchomej czcionki przez Jana Gutenberga, jest niezwykle ważnym momentem w historii naszego kontynentu.

Ciekawość świata na przełomie XV i XVI wieku spowodowała, na kontynencie europejskim, szerokie zainteresowanie sprawami nauki. Wynalazek Gutenberga umożliwił popularyzację nauki w Europie. Było to możliwe dzięki większej dostępności książek. Wiek XVI jest to również okres postępującego renesansu, czyli okresu w kulturze i nauce europejskiej odwołującego się do dziedzictwa starożytności.

Myśliciele doby nowożytnej, nieskrępowani kościelnymi decyzjami, dali początek rozwojowi współczesnej nauki. Od wieku XVII nastąpił intensywny wzrost zainteresowania naukami przyrodniczo-matematycznymi. Wiek XVIII, epoka rozumu, jest to okres oświecenia, gdzie kładziono nacisk na naukowe ( rozumowe) wyjaśnianie otaczającego świata.

Rozwój nauki w nowożytnej Polsce – krótki zarys historyczny

Za panowania ostatnich królów z dynastii Jagiellonów nastąpił w Polsce rozwój zarówno kultury, jak i nauki. Wpływy renesansowe były widoczne na dworze monarchy. Wszechobecny mecenat szlachty i arystokracji umożliwiał rozwój nauki. Najbardziej znanym naukowcem tego okresu jest Mikołaj Kopernik, autor teorii heliocentrycznej.

Jest to również okres początku literatury w języku polskim, co było zgodne z ówczesnym trendem pisania w językach narodowych. Ważnym ośrodkiem nauki tego okresu stało się choćby Braniewo. Wiek XVII, z powodu toczących się wojen, przyniósł znaczący spadek nakładów na naukę. W okresie oświecenie, ostatni król Rzeczypospolitej starał się wskrzesić naukę i kulturę polską. Wtedy również zwracano uwagę na problemy państwa polsko-litewskiego i szukano sposobów ich rozwiązania.

Struktura publikacji

Niniejsza pozycja jest pracą zbiorową, napisaną przez wielu autorów. Jest to zbiór różnych artykułów naukowych, dotyczących nauki polskiej w okresie nowożytnym. Praca podzielona jest na cztery części: Miscellanea Copernicana, Nowożytni Uczeni, Środowiska Naukowe w Polsce XVI-XVIII wieku, Zainteresowania Naukowe i Promocja Nauki.

Wydanie jest bardzo ładne i podręczne, dzięki któremu będzie można zaznajomić się z lekturą nie tylko w domowym zaciszu, ale również w komunikacji miejskiej. Dla zainteresowanych szerzej omawianym zagadnieniem na końcu książki znajduje się bogata bibliografia. Publikacja zawiera dużo ciekawostek o życiu ludzi nauki w Polsce nowożytnej.

Nauka i ludzie nauki w Polsce nowożytnej – recenzja i ocena

Autorzy publikacji w sposób niezwykle ciekawy przedstawili sylwetki uczonych i myślicieli polskich w okresie nowożytnym. W książce skupiono się także na ośrodkach nauki w Rzeczypospolitej. Każdy artykuł został napisany w oparciu o potężną ilość źródeł historycznych, co jeszcze bardziej zwiększa znaczenie naukowe publikacji.

Język jest przystępny, choć czytelnik powinien posiadać ogólną wiedzę na temat historii nowożytnej Polski i Europy w XVI wieku. Wydanie nie budzi żadnych zastrzeżeń, dobór czcionki jest odpowiedni. Zdecydowanie można ją polecić wszystkim pasjonatom historii nowożytnej, a zwłaszcza historii nauki.


Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
Ocena recenzenta: 6/6
Marcin Zawadzki


Recenzja powstała we współpracy z Wydawnictwem Naukowym UKSW.

Comments are closed.