Nichelle Nichols

Nie żyje Nichelle Nichols, znana z roli Nyoty Uhury w Star Treku

Zmarła Nichelle Nichols. Swoją sławę zyskała dzięki roli Porucznik Nyoty Uhury w Star Treku

30 lipca 2022 roku w wieku 89 lat zmarła amerykańska aktorka, modelka i piosenkarka, Nichelle Nichols. Jest znana głównie z roli Uhury w Star Treku. Od lat jednak była związana z działalnością dla kobiet i mniejszości etnicznych, a także z programami NASA. Dzięki jej działaniom w NASA zatrudniono pierwsze kobiety i Afroamerykanów na poważne stanowiska.

O śmierci aktorki poinformował jej syn Johnson, który napisał:

Jej światło – tak jak starożytne galaktyki, które teraz możemy ujrzeć po raz pierwszy – pozostanie dla nas i przyszłych pokoleń, abyśmy mogli cieszyć się, uczyć i czerpać inspirację. Jej życie było dobrze spożytkowane i stanowi wzór dla nas wszystkich.

Nichols zmarła z powodu niewydolności serca w wieku 89 lat.

Dorastanie i młodość

Nichelle Nichols urodziła się 28 grudnia 1932 roku w Robbins, Illinois (na przedmieściach Chicago). Jej ojciec był pracownikiem fabryki, a później wybrano go na burmistrza miasta Robbins. Miała nie lubić swojego imienia, więc rodzice zaczęli ją nazywać „Nichelle”. Według nich oznaczało „zwycięską dziewicę”.  Uczyła się w Chicago, w Englewood, studiowała w Nowym Jorku i Los Angeles.

W trakcie studiów pracowała w klubach nocnych i dorabiała jako modelka. Wzięła udział w satyrze Playboya, a później została zaangażowana w Chicago Play Club. Pojawiła się także na okładce magazynu Ebony. Przejechała Stany Zjednoczone, Europę i Kanadę jako piosenkarka w towarzystwie amerykańskich zespołów jazzowych. Swoją pierwszą poważną rolę w filmie zagrała w Porgy and Bess.

Nichelle Nichols i Star Trek

Momentem przełomowym w jej karierze była rola porucznik Nyoty Uhury w Star Treku z 1966 roku. Sama na początku nie zdawała sobie sprawy, jak ważna była jej rola. Był to pierwszy film, gdzie istotną rolę otrzymała Afroamerykanka. Do pozostania w produkcji, namawiał ją sam Martin Luther King.

(…) Martin Luther King szedł w moją stronę z wielkim uśmiechem na twarzy. Wyciągnął do mnie rękę i powiedział: „Tak, pani Nichols, jestem pani największym fanem”. Powiedział, że Star Trek był jedynym przedstawieniem, w którym on i jego żona Coretta pozwolili trójce małych dzieci zostać i oglądać. [Powiedziała Kingowi o swoich planach opuszczenia serialu, ponieważ chciała przyjąć rolę związaną z Broadwayem]

Nigdy nie musiałam mu mówić dlaczego, ponieważ powiedział: „nie możesz, nie możesz… po raz pierwszy w telewizji będziemy postrzegani tak, jak powinniśmy być postrzegani na co dzień, jako inteligentni, wartościowi, piękni ludzie, którzy potrafią śpiewać tańczyć i mogą udać się w kosmos, którzy są profesorami, prawnikami”.

Treść cytatu pochodzi stąd. Obejrzyj, by dowiedzieć się więcej. Materiał dostępny w języku angielskim.

Finalnie aktorka została przy Star Treku i wzięła udział w kolejnych produkcjach. Zagrała we wszystkich trzech sezonach Star Treka i w późniejszych kontynuacjach. Pozostawała wzorem dla kobiet i dzieci w całym kraju. W jednym z odcinków miała miejsce scena pocałunku Uhury z białoskórym mężczyzną. Był to pierwszy międzyrasowy pocałunek w amerykańskiej telewizji.

Po Star Treku Nichelle Nichols brała udział w innych mniejszych produkcjach filmowych.

NASA

Nichols zgłosiła się na ochotnika do specjalnego projektu z NASA. Chciała rekrutować personel żeński i mniejszości etnicznych dla agencji kosmicznej. Widziała problem, jakim było niezatrudnianie kobiet i Afroamerykanów w tego typu miejscach. Zaangażowała się więc w działalność na ich rzecz. Rozpoczęła od nawiązania współpracy między NASA, a firmą Women in Motion.

Program zakończył się sukcesem. Na przykład wśród zwerbowanych do NASA znaleźli się:

  • dr Sally Ride, pierwsza amerykańska astronautka
  • Guion Bluford, pułkownik Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych, pierwszy astronauta afroamerykański

Była gościem specjalnym w Jet Propulsion Laboratory w Pasadenie w Kalifornii 17 lipca 1976 roku, aby zobaczyć miękkie lądowanie Viking 1 na Marsie. Wraz z innymi członkami obsady oryginalnej serii Star Trek, wzięła udział w chrzcie pierwszego promu kosmicznego Enterprise w Palmdale w Kalifornii.

W 1994 roku wydała autobiografię Beyond Uhura: Star Trek and Other Memories.

14 lipca 2010 roku zwiedziła symulator promu kosmicznego i kontrolę misji w Johnson Space Center.

Pod koniec 2015 roku Nichols poleciała na pokładzie Boeinga 747SP NASA Stratospheric Observatory for Infrared Astronomy (SOFIA). Analizował on atmosfery Marsa i Saturna podczas ośmiogodzinnej misji na dużej wysokości.

Na jej cześć nazwano asteroidę 68410 Nichols.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*