Nie odnaleziono tajemnego tunelu w zamku w Pasłęku

Prace archeologiczne wykluczyły istnienie tajemnego, podziemnego przejścia w Pasłęku.

Prace archeologiczne w rejonie zamku krzyżackiego w Pasłęku (powiat elbląski, województwo warmińsko-mazurskie) rozpoczęte zostały 3 lipca. Potrwają one do 12 sierpnia – już teraz jednak wykluczono istnienie podziemnego tunelu, który według opracowań historycznych i zeszłorocznych badań geofizycznych próbowano odnaleźć. Wspomniany tunel miał rzekomo łączyć krzyżacki zamek z pobliskim kościołem pod wezwaniem św. Bartłomieja.

Pomimo, że nie odnaleziono poszukiwanego tunelu, prace nie były bezowocne. Odnaleziony został bowiem zamkowy mur kurtynowy, który w czasach świetności krzyżackiego zamku oddzielał fosę od budowli. W rejonie odkrytego muru znaleziono między innymi dwa bełty kusz pochodzące z epoki średniowiecza.

Zamek w Pasłęku został wybudowany przez Krzyżaków w XIV wieku. Pozostał on w rękach zakonników do 1521 roku. Z biegiem lat stan budowli pogarszał się. W wieku XIX w zamku znajdowało się więzienie, a w dwudziestoleciu międzywojennym sąd. W 1945 roku budowla krzyżacka została spalona przez żołnierzy Armii Czerwonej. Zamek został odbudowany w latach 50. i 60. XX wieku. Obecnie znajdują się tam m. in. Rada Miejska, biblioteka , a także kino. Zamek w Pasłęku jest jednym z miejsc, gdzie rzekomo ma się znajdować legendarna Bursztynowa Komnata.

Źródła: dzieje.pl, olsztyn.tvp.pl, dziennikelblaski.pl
Fot: Wikimedia Commons

Hubert Nowak

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*