W Gdańsku oddano hołd obrońcom Poczty Polskiej

5 października w Gdańsku odbyły się uroczystości z okazji 78 rocznicy rozstrzelania obrońców Poczty Polskiej i przypadającej w tym roku 25 rocznicy pogrzebu pocztowców na gdańskiej Zaspie. Przy okazji wydarzenia   w Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku odbyła się uroczysta prezentacja pamiątek po pocztowcach, rozstrzelanych przez hitlerowców 5 października 1939 roku.

Uroczystości odbyły się o godz. 14 w Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku. Podczas uroczystości  zaprezentowano pamiątki po zmarłych pocztowcach, wydobyte w 1991 roku z masowego grobu znajdującego się na terenie gdańskiego osiedla Zaspa. W tym roku przypada 25 rocznica pogrzebu bohaterskich pocztowców, których szczątki spoczywają na cmentarzu urządzonym na tym właśnie osiedlu. Należy przypomnieć, że przez ponad pół wieku miejsce pochówku obrońców Poczty Polskiej pozostawało bliżej nieznane. Na jego ślad przypadkowo w sierpniu 1991 roku natrafiła ekipa budowlana podczas robót budowlanych. Następnie dokonano ekshumacji, w toku której znaleziono rzeczy osobiste należące do pomordowanych pocztowców. Po 25 latach od pochówku Muzeum Poczty Polskiej w ramach  projektu „Witajcie, koledzy!” poddało znalezione artefakty odpowiednim zabiegom konserwatorskim. W trakcie uroczystości wyeksponowano 50 spośród znalezionych przedmiotów takich jak guziki, fragmenty umundurowania, obuwie, okulary, grzebyki. Zaprezentowano również złotą obrączkę z wygrawerowanymi inicjałami P.V. i datą 4.4.26, odpowiadającymi inicjałom żony pocztowca Franciszka Klinkosza – Praksedy Klinkosz z domu Vogel. Data na obrączce nawiązuje do zaręczyn Franciszka i Praksedy. To jedyny tego rodzaju wartościowy przedmiot znaleziony na miejscu kaźni. Inne wartościowe rzeczy zostały odebrane pocztowcom przez Niemców podczas aresztowania lub zostały zagrabione tuż po egzekucji.

Jak podkreślił profesor Waldemar Ossowski – Dyrektor Muzeum Poczty Polskiej, kwestia renowacji  i ekspozycji pamiątek po zmarłych pocztowcach została potraktowana priorytetowo. Te przedmioty należą do wszystkich gdańszczan i Polaków. To element naszej tożsamości narodowej, którą należy pielęgnować i udostępniać następnym pokoleniom. Dlatego też, te świadectwa niemieckich zbrodni na Polakach uwiecznimy w postaci cyfrowych kopii przedmiotów, które niebawem zostaną umieszczone na nowej wersji naszego portalu, gdzie prezentujemy zdjęcia i obiekty należące do naszego muzeum – powiedział profesor Ossowski.

Źródła: strefahistorii.pl, gdańsk.gosc.pl

Zenon Purta

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*