Odnaleziono wrak XVII-wiecznego szwedzkiego okrętu wojennego

Jak informuje portal divers24.pl szwedzcy nurkowie natrafili na wrak słynnego XVII-wiecznego okrętu wojennego „Solen”. Odkrycia w pobliżu Karlskrony dokonali archeolodzy podwodni z Muzeum Morskiego w Sztokholmie.

Co ciekawe, wrak został odnaleziony na głębokości zaledwie 6 metrów. Okolica, w której dokonano odkrycia, jest prawdopodobnym miejscem spoczynku kilku innych wraków wojennych. Możemy być pewni, że to nie ostatnie znalezisko.

W XVII wieku Solen był jednym z największych okrętów wojennych pływających po Morzu Bałtyckim. Zbudowano go w 1669r. w stoczni w Lubece. Okręt wyposażono w 72 działa, czym przewyższał zbudowaną w 1628r. legendarną i zarazem niezwykle pechową jednostkę Vasa. Solen wsławił się podczas bitwy morskiej w pobliżu Olandii, gdzie doszło do konfrontacji pomiędzy flotami Szwecji oraz Danii i Holandii w 1676r. Został zatopiony w 1694r.

Teraz postanowiono jednak, że Solen nie zostanie wydobyty. Przykład Vasy pokazał, że co prawda jest to możliwe, a efekty potrafią zapierać dech w piersi (muzeum Vasa to jedno z najpopularniejszych muzeów historycznych na świecie), jednak koszty realizacji takiego przedsięwzięcia i późniejszego utrzymania są zbyt duże.

Red. A. Grochowicz

Źródło: divers24.pl

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*