Nie żyje legenda futbolu, Diego Maradona

W wieku 60 lat po ataku serca zmarł jeden z największych piłkarzy w historii, Diego Armando Maradona. Życie legendy sportu było usiane wieloma upadkami i wzlotami. Zdobywał szczyty jako mistrz świata, i lądował na dnie będąc uzależniony od narkotyków.

Diego Maradona uznawany jest za jednego z najlepszych piłkarzy w historii futbolu. Będąc reprezentantem Argentyny w 1986 roku zdobył mistrzostwo świata. Podczas tego turnieju zdobył dwie bramki, które przeszły do legendy. Pierwszą w ćwierćfinale, gdy w meczu z Anglią, trafił do bramki po strzale ręką, którą nazwał „Ręką Boga”, a trzy minuty później podwyższył rezultat po przepięknym samotnym rajdzie przez niemalże całe boisko, gdzie po drodze z gracją ograł sześciu rywali.

Na kolejnym mundialu w 1990 roku wraz ze swoją drużyną zdobył wicemistrzostwo ustępując tylko w finale reprezentacji Niemiec.

Maradona zawodowo debiutował w Argentinos Juniors. Następnie grał w Boca Juniors. Po tym okresie trafił do Europy aby grać w takich klubach jak FC Barcelona, Napoli i Sevilli.

Karierę zakończył w Argentynie jako zawodnik Boca Juniors w 1997 roku. W klubowej piłce największe sukcesy odnosił z Napoli. Tam dwukrotnie wygrywał mistrzostwo Włoch, Puchar Włoch i Puchar UEFA. Jego osiągniecia w tym klubie zapewniały mu status symbolu i legendy.

Po zakończeniu kariery nie rozstał się z piłką nożną, rozpoczynając tym samym przygodę z pracą trenerską. W latach 2008-2010 był selekcjonerem reprezentacji Argentyny. A ostatnie doświadczenia trenerskie realizował w zespole Gimnasia de La Plata.

Jego życie przeplatane było upadkami i wzlotami. Miał ogromne problemy z alkoholem i narkotykami. Jeszcze będąc czynnym piłkarzem 1991 roku został przyłapany na dopingu, za co został zdyskwalifikowany na 15 miesięcy. Już do końca swoich dni borykał się z problemami narkotykowymi. Jego życie było usiane bataliami odwykowymi i zapaściami zdrowotnymi.

Mimo wielu kontrowersji jakie wzbudzał zapisał się w historii sportu i pozostanie jednym z najlepszych piłkarzy świata.

Fot. Wikimedia Commons

Andrzej Włusek

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*