W wieku 124 lat zmarła Francisca Susan, ostatnia osoba urodzona jeszcze w XIX wieku

W poprzedni poniedziałek w wieku 124 lat zmarła Francisca Susano. Była ona uważana za najstarszą osobę na świecie, a także za ostatnią żyjącą osobę, której data urodzin przypadała na XIX wiek.

Francisca Susano była znana także jako Lola Iska. Zmarła w poniedziałek w swoim domu na Filipinach. Aż do chwili śmierci była ostatnią żyjącą osobą, która przyszła na świat w XIX roku. Urodziła się 11 września 1897 roku, czyli na rok przed tym, jak Hiszpania zrezygnowała z panowania nad Filipinami. Rok jej urodzin był tożsamy z kilkoma dla nas już powszechnymi wynalazkami. Tego samego roku wynaleziono gałkę do lodów, a Guglielmo Marconi wysłał pierwszą transmisję radiową przez morze.

Przyczyny śmierci Francisci Susano nie podano. Zmarła ona w wieku 124 lat, ale niestety nie zapisała się w annałach Księgi Rekordów Guinnessa, ponieważ instytucja ta wciąż bada przesłane jej dokumenty.

Jeszcze za życia Francisca Susano była wielokrotnie pytana o swoją receptę na długowieczność. Okazuje się, że sekret miał tkwić w diecie. Kobieta jadła głównie warzywa, czasami niewielką ilość mięsa, nigdy wieprzowego. Nie piła też rzekomo alkoholu.

Według Księgi Rekordów Guinnessa, najdłużej żyjącą osobą była Jeanne Calment, która urodziła się w 1875 roku. Francuzka ta zmarła w 1997 roku, przeżywszy 122 lat i 164 dni. Do końca cieszyła się dobrym zdrowiem. Do swoich 100. urodzin jeździła na rowerze, mając 110 lat wciąż sama mieszkała. Kiedy miała 115 lat złamała nogę i resztę swoich dni spędziła na wózku inwalidzkim.

Źródło: www.rmf24.pl
Fot. City Government of Kabankalan

Maciej Polak

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*