Niecodzienne odkrycie w Kaszmirze. Odkryto starożytne rysunki naskalne sprzed kilku tysięcy lat przedstawiające supernową

Badania jaskini w Kaszmirze w Indiach ujawniły starodawne malowidła naskalne, które prawdopodobnie przedstawiają supernową oraz otaczające ją gwiazdy. Odnalezione petroglify datowane są na 2100 rok p.n.e. Według naukowców jest to najprawdopodobniej najstarszy na świecie obraz przedstawiający tego rodzaju kosmiczne zjawisko.

Pierwsza obserwacja znalezionego malowidła nasunęła naukowcom skojarzenia, że rysunek przedstawia myśliwych i zwierzęta pod gołym niebem z dwoma obiektami przypominającymi słońce. Jednak jak twierdzą naukowcy  z racji tego, że księżyc i słońce nie pojawiają się na niebie tak blisko siebie, uknuto teorię, że musiała to być supernowa – gwiazda eksplodująca setki lub tysiące lat świetlnych od Ziemi a po zniknięciu gwiazdy przez setki tysięcy lat emanowało w tym miejscu promieniowanie rentgenowskie o wysokiej intensywności. Petroglify ujawnione w jaskini datowane są na 2100 rok p.n.e. a obszar znaleziska zasiedlony został około 4100 roku p.n.e. Zebrane dane poddano analizie, która wykazała w badanym okresie istnienie jednej supernowej – HB9, datowanej na 3600 rok p.n.e. Mogła ona być wystarczająco duża i jasna by móc dostrzec ją z Ziemi. Otaczające supernową pozostałe figury widoczne na malowidle przedstawiają pobliskie konstelacje.

Cała scena myśliwska wraz z Księżycem i supernową pasuje całkiem nieźle do wzoru gwiazd na niebie – powiedział astrofizyka Majant Vahia z Instytutu Badań Fundamentalnych Tata w Mumbaju. Obraz  jednego z myśliwych zbiega się z Orionem, środkowy jeleń to Byk. Łowca po prawej może być utworzony z gwiazdozbioru Cetusa, a zwierzę po prawej może być Andromedą  i Pegazem. Długa, zakrzywiona linia tradycyjnie interpretowana jako włócznia, może równie dobrze być łukiem jasnych gwiazd.

Zakładając, że teoria naukowców jest prawdziwa,  przypuszczalnie mamy do czynienia z najstarszym obrazem naskalnym na świecie, który zarejestrował zjawisko astronomiczne w postaci supernowej.

Zenon Purta

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*