Niecodzienne znalezisko – archeologiczny skarb na spacerze

Pięcioletnia Łucja Szponarska mieszkanka Pyszczyna (gmina Żarów, województwo dolnośląskie). podczas spaceru z ojcem znalazła siekierkę z epoki brązu. Przedmiot, pokryty wielowiekową patyną, leżał w pobliżu polnej drogi na powierzchni ziemi na polu kukurydzy.

Z uwagi na nietypowy wygląd  znalezisko zostało przekazane do Żarnowskiej Izby Historycznej, gdzie po wstępnych oględzinach zidentyfikowano je jako siekierka z epoki brązu licząca ponad 3000 lat.

Przypuszczenia potwierdziły się w ekspertyzie przygotowanej przez Instytut Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Artefakt pochodzi z epoki późnego brązu i jest datowany na 1100-800 lat p.n.e. Przedmiot ten został wytworzony przez przez ludność z kręgu kultury łużyckiej. Pomimo brakującego elementu udało się ustalić, że jest to siekierka tulejowa pozwalająca na osadzenie ostrza na drewnianym stylisku. 

O znalezionym przedmiocie poinformowano Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Wałbrzychu, zapowiedział przyznanie nagrody małej odkrywczyni.

Mimo uszkodzeń siekierka stanowi wartościowe świadectwo historii, kultury i dziedzictwa regionu. Siekierka stanie się elementem wystawy w Żarowskiej Izbie Historycznej działającej w ramach Gminnego  Centrum Kultury i Sportu w Żarowie.

Źródło: Żarowska Izba Historyczna, polsatnews.pl, zwiadowcahistorii.pl,
Fot. Kadr z materiału „Kronika filmowa”

Marcin Marszałek

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*