Sieć tuneli pod Wzgórzem Przemysła

Prowadzący „Tajemnice Poznania” – Błażej Wandtke – oprowadza nas po siatce tuneli, które znajdują się pod Wzgórzem Przemysła w Poznaniu.

Wzgórze Przemysła znajduje się w jednej z części poznańskiego Starego Miasta. Pod nim Niemcy stworzyli w 1941 roku schron przeciwlotniczy dla ludności cywilnej. Plany powstania tego typu bunkra stworzyli jednak Polacy w latach 30. XX, ale nie dane im było zrealizować przedsięwzięcia przed rozpoczęciem wojny. W Centralnym Archiwum Wojskowym znajdują się projekty Polaków, które ostatecznie zostały wykorzystane przez Niemców, jednak nie ze wszystkich rozwiązań skorzystali.

Schron to kręte korytarze składające się z kilku komór, w których znajdują się ławki. W jednej z komór są także stoły, co może świadczyć o tym, że była ona przeznaczona na jadalnię. Dodatkowo, od strony Alei Marcinkowskiego, Błażej Wandtke natknął się na szyb wentylacyjny. Przypuszcza, że być może kiedyś była tam też drabinka, która prowadziła na zewnątrz. Wejścia do schronu chroniły stalowe drzwi.

Przemysław Maćkowski z Instytutu Sztuki PAN podaje, że schron usytuowano właśnie w takim miejscu, ponieważ jest tu dość wysoki poziom wód, dzięki czemu nie uległ zalaniu. Obecnie wszystkie wejścia do bunkra są zamurowane, nie można go zwiedzać. Szczegółowe informacje na ten temat w „Tajemnicach Poznania” na portalu epoznan.pl.

Źródło: epoznan.pl
Fot. Wikimedia Commons

Karolina Charchowska

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*