Ostatnie wydarzenia z kalendarium historycznego

Nielegalne „wykopki”

Nielegalne „wykopki”

Nielegalne „wykopki”: pod koniec lutego został aresztowany mężczyzna odpowiedzialny za prowadzenie nielegalnych wykopalisk w okolicach Dobrzynia nad Wisłą.

Nie dokonał zgłoszenia swego odkrycia do właściwego konserwatora zabytków lub wójta. Tym samym dopuścił się naruszenia Ustawy z dnia 23 lipca o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (zmieniona ustawą z dn. 4 listopada 2016 roku). Jeśli eksploracji dokonano na stanowisku archeologicznym prokurator może wnieść oskarżenie na mocy art. 108 tejże ustawy. W związku z popełnionym czynem mieszkańcowi powiatu włocławskiego zostaną  postawione zarzuty. Policja, razem z Wojewódzkim Urzędem Konserwatora Zabytków we Włocławku, zabezpieczyła numizmaty, m.in.: denary rzymskie (Septymiusz Sewer wybity w latach 193-194 ne., Faustyna II – denar pośmiertny – wybity  w latach 175-180 ne., Trojan wybity w latach 101-102 ne., Hadrian wybity w latach 119-122 ne., Faustyna II – żona Marka Aurelisza – wybity w latach 170-176 ne., Faustyna Starsza – denar pośmiertny – wybity po roku 141 ne., Commodus wybity po roku 178 ne., Wespazjan wybity w 70 r. ne., Trojan wybity w latach 98-99 ne., Aureus Domicjan wybity w latach 88-89 ne., Marek Aureliusz wybity w roku 180 n.e, Antoninus Pius wybity w latach 159-160 ne., Sabina wybijana w latach 119-122 ne., Hadrian wybity w latach 125-128 ne., Julia Domna wybita w latach 196-202 ne.). Ich wartość zostanie wyceniona przez wykwalifikowanych biegłych, ale już teraz dziennikarze portalu bydgoszcz.tvp.pl określili cenę jednej monety w przedziale od 150 do 700 złotych (na podstawie research´u internetowego). Schwytanie amatora nielegalnej archeologii było możliwe dzięki pracy śledczej Wydziału Kryminalnego Wojewódzkiej Komendy Policji w Bydgoszczy.

Źródła: bydgoszcz24.pl, gazeta pomorska.pl, expressbydgoski.pl, bydgoszcz.tvp.pl

Fot.: Wikimedia Commons

Szymon Kwiecień

 • czytom

  nie podzielil sie z prawowitym wlascicielem? Bardzo zabawne. Na jakiej podstawie poza „bezprawna” wlascicielem jest panstwo polskie? Toz to absurd jakis. A moze w ogole wypadalo by zastosowac zasade co cesarskie cesarzowi i wtedy byloby uczciwie?

 • Radosław Daniel Patlewicz

  Przecież prawowitym właścicielem tych monet jest imperium rzymskie! Skoro kraj ten nie zgłasza roszczeń to monety są znalazcy.

 • Czesław Maliszewski

  Trzy godziny po wypadku nie można ustalić czy limuzyna którą jechała Pani Premier była właściwie oznakowana, ale do kogo należy numizmat znaleziony w glebie wiedzą od razy bez mrugnięcia okiem. W każdym domu znajdzie się przedmiot który jest przetrzymywany nielegalnie i za który wsadzą cię do pudła
  Nie wierzysz ?….rozejrzyj się dookoła siebie.

PartnerzyPrzewiń do góry