Nielegalne „wykopki”

Nielegalne „wykopki”: pod koniec lutego został aresztowany mężczyzna odpowiedzialny za prowadzenie nielegalnych wykopalisk w okolicach Dobrzynia nad Wisłą.

Nie dokonał zgłoszenia swego odkrycia do właściwego konserwatora zabytków lub wójta. Tym samym dopuścił się naruszenia Ustawy z dnia 23 lipca o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (zmieniona ustawą z dn. 4 listopada 2016 roku). Jeśli eksploracji dokonano na stanowisku archeologicznym prokurator może wnieść oskarżenie na mocy art. 108 tejże ustawy. W związku z popełnionym czynem mieszkańcowi powiatu włocławskiego zostaną  postawione zarzuty. Policja, razem z Wojewódzkim Urzędem Konserwatora Zabytków we Włocławku, zabezpieczyła numizmaty, m.in.: denary rzymskie (Septymiusz Sewer wybity w latach 193-194 ne., Faustyna II – denar pośmiertny – wybity  w latach 175-180 ne., Trojan wybity w latach 101-102 ne., Hadrian wybity w latach 119-122 ne., Faustyna II – żona Marka Aurelisza – wybity w latach 170-176 ne., Faustyna Starsza – denar pośmiertny – wybity po roku 141 ne., Commodus wybity po roku 178 ne., Wespazjan wybity w 70 r. ne., Trojan wybity w latach 98-99 ne., Aureus Domicjan wybity w latach 88-89 ne., Marek Aureliusz wybity w roku 180 n.e, Antoninus Pius wybity w latach 159-160 ne., Sabina wybijana w latach 119-122 ne., Hadrian wybity w latach 125-128 ne., Julia Domna wybita w latach 196-202 ne.). Ich wartość zostanie wyceniona przez wykwalifikowanych biegłych, ale już teraz dziennikarze portalu bydgoszcz.tvp.pl określili cenę jednej monety w przedziale od 150 do 700 złotych (na podstawie research´u internetowego). Schwytanie amatora nielegalnej archeologii było możliwe dzięki pracy śledczej Wydziału Kryminalnego Wojewódzkiej Komendy Policji w Bydgoszczy.

Źródła: bydgoszcz24.pl, gazeta pomorska.pl, expressbydgoski.pl, bydgoszcz.tvp.pl

Fot.: Wikimedia Commons

Szymon Kwiecień

3 komentarze

  1. nie podzielil sie z prawowitym wlascicielem? Bardzo zabawne. Na jakiej podstawie poza „bezprawna” wlascicielem jest panstwo polskie? Toz to absurd jakis. A moze w ogole wypadalo by zastosowac zasade co cesarskie cesarzowi i wtedy byloby uczciwie?

  2. Radosław Daniel Patlewicz

    Przecież prawowitym właścicielem tych monet jest imperium rzymskie! Skoro kraj ten nie zgłasza roszczeń to monety są znalazcy.

  3. Czesław Maliszewski

    Trzy godziny po wypadku nie można ustalić czy limuzyna którą jechała Pani Premier była właściwie oznakowana, ale do kogo należy numizmat znaleziony w glebie wiedzą od razy bez mrugnięcia okiem. W każdym domu znajdzie się przedmiot który jest przetrzymywany nielegalnie i za który wsadzą cię do pudła
    Nie wierzysz ?….rozejrzyj się dookoła siebie.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*