Między 29 lipca a 1 sierpnia odbył się po raz kolejny Kromer Festival Biecz. To już kolejna, siódma odsłona tej wspaniałej inicjatywy. Organizatorzy w tym roku za motyw przewodni obrali hasło „Wspólnota”.
Organizatorzy za przewodni motyw 7. odsłony Kromer Festival Biecz wybrali słowo „Wspólnota”. Wybór argumentowano w następujący sposób: „Słowo to jest aktualne niezależnie od czasów, niezależnie od szerokości geograficznej – ale w czasach niepewności, zapaści w kulturze, izolacji wspólnota staje się pojęciem szczególnie doniosłym. Na podstawowym poziomie rozumiana jako przejaw solidarności, wzajemnego wsparcia czy wprost, zwłaszcza w odniesieniu do święta, jakim jest festiwalowy czas – bycia razem. Biorąc trudne dla muzyków czasy za punkt wyjścia dla programowych i artystycznych rozważań, Kromer Festival Biecz rozpatrzy jednak ten termin w znaczeniu znacząco głębszym”.
Zgodnie z obietnicą organizatorów, głębia muzyki została przekazana w sposób perfekcyjny. W bieckich świątyniach stanęli muzycy, którzy grając na instrumentach dawnych i współczesnych wykonali przepiękne sześć koncertów.
Koncerty przyciągnęły licznie zgromadzonych przyjezdnych gości oraz mieszkańców Biecza. Wśród najcieplej przyjętych oklaskami oraz zdaje się z największą frekwencją były dwa koncerty w przepięknej gotyckiej bieckiej Kolegiacie pod wezwaniem Bożego Ciała w Bieczu. W piątek odbył się mistyczny spektakl zatytułowany „Wspólnota tekstu, różnorodność muzyki – sto lat Pasji Metastasia”. Serce licznie zgromadzonej publiczności, przy wspaniałym akompaniamencie przede wszystkim instrumentów smyczkowych, skradł Filippo Mineccia, włoski kontratenor. Podobnie było z koncertem z finałowym „Isola – źródłosłów izolacji”. Również w gotyckim kościele farnym, sopranistka Dorota Szczepańska oraz {oh!} Orkiestra Historyczna zakończyli w doniosły sposób Kromer Festival Biecz.
Kromer Festival Biecz to przedsięwzięcie pomyślane jako rodzaj cyklicznego festiwalu muzyki dawnej z czytelnie ujętym w ramy epok programem, odbywające się na przełomie lipca i sierpnia już od kilku lat. Koncerty odbywają się w wspaniałych świątyniach: gotyckiej bieckiej Kolegiacie pod wezwaniem Bożego Ciała, barokowym klasztorze pod wezwaniem św. Anny w Bieczu oraz w drewnianym kościele z listy Światowego Dziedzictwa UNESCO pod wezwaniem św. Michała Archanioła w Binarowej. Idea festiwalu obejmuje koncerty uznanych artystów z kraju i ze świata wykonujących utwory z repertuaru muzyki dawnej na instrumentach historycznych. Wydarzenie zbudowane zostało wokół postaci wybitnego bieczanina Marcina Kromera.
Kilka koncertów można odsłuchać z odtworzenia na kanałach społecznościowych festiwalu, Youtube oraz Facebook. Zachęcamy również do zapoznania się ze stroną internetową https://kromerfestivalbiecz.pl/ .
Źródło: kromerfestivalbiecz.pl
Maciej Polak