Nieoczekiwane okrycie! Na dnie Bałtyku znajduje się enigma

Niemieccy nurkowie podczas prac u wybrzeży Kilonii natknęli się interesujące zjawisko.  Sensacyjnie odkryli egzemplarz sławnej maszyny szyfrującej enigmy pochodzącej z II wojny światowej.

W Zatoce Gelting, pomiędzy Kilonią a Flensburgiem pracowali nurkowie. Wykonywali oni zadania zlecone przez WWF, w ramach których usuwali sieci-widmo. Badacze nurkowie z firmy Submaris skanowali dno wybrzeża sonarem bocznym. Jednak to nie odnaleźli poszukiwanych sieci, a całkowicie coś odmiennego.

Ku zaskoczeniu nurków w porozrywanych sieciach ich oczom ukazał się zardzewiały przedmiot. Natrafili na niezwykle cenne znalezisko, niemiecką maszynę szyfrującą Enigma z czasów II wojny światowej.

 Niezwykle cenny artefakt trafił w ręce konserwatorów do Muzeum Archeologicznego w Szlezwiku. Tam zostanie zbadany i podany pracom konserwatorskim po czym dołączy do zbiorów. Znalezisko to jest o tyle cenne, że do dzisiejszych czasów dotrwało niezbyt wiele egzemplarzy tego urządzenia, pomimo, że w czasach II wojny było produkowane w dużych ilościach.

Złamanie kodu Enigmy przyczyniło się do ostatecznego zwycięstwa aliantów w II wojnie światowej. Jednymi z ojców tego sukcesu byli polscy kryptolodzy: Marian Rejewski, Henryk Zygalski i Jerzy Różycki.

Być może to nie jest ostatnie znalezisko niemieckich nurków. Wysoce zaawansowana technologia wykorzystywana przez pracowników wynajętych przez WWF wielokrotnie pozwala odkrywać niezwykłe i nietypowe przedmioty.

Źródło: divers24.pl

Fot. PAP

Maciej Polak

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*