Wybitny polski archeolog XX wieku w internecie

Publikacje, zdjęcia i inne dokumenty dotyczące prof. Józefa Kostrzewskiego (1885-1969) – czołowego polskiego prehistoryka, muzealnika i patrioty, udostępniono na platformie internetowej „Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa” (WBC).

Wśród opublikowanych materiałów znalazły się zarówno teksty samego Józefa Kostrzewskiego, w tym rękopisy, jak i publikacje poświęcone jego osobie, a także zdjęcia i dokumenty. Udostępniono je w formie cyfrowej na ogólnie dostępnej, bezpłatnej i popularnej platformie internetowej WBC. Wszystkie materiały opatrzono tekstami wprowadzającymi i podpisami oraz systemem odnośników. „Kolekcja cyfrowa prof. Józefa Kostrzewskiego” powstała dzięki dofinansowaniu urzędu marszałkowskiego województwa wielkopolskiego. Realizatorem projektu jest Fundacja na Rzecz Rozwoju i Edukacji EquusEko.

„Do utworzenia zbioru wykorzystałem liczne, pozyskane już uprzednio archiwalia, które uzupełniłem wynikami dodatkowej kwerendy, przeprowadzonej w kilku wybranych archiwach i bibliotekach naukowych w Polsce i za granicą” – wyjaśnia w rozmowie z PAP dr Andrzej Prinke, pracownik Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, który podjął się opracowania merytorycznego materiału.

Zdaniem naukowca kolekcja w pełniejszy niż dotychczas sposób oddaje postać i działalność tego wybitnego archeologa.

„Celem publikacji jest zasadnicze przewartościowanie wizerunku tego czołowego polskiego prehistoryka i archeologa, w oparciu o odpowiedni zestaw oryginalnych źródeł historycznych” – dodaje.

Obecny zasób „Kolekcji” (50 pozycji o łącznej objętości 500 stron), stanowi zalążek zespołu, który będzie w przyszłości systematycznie rozszerzany.

Dr Prinke liczy, że opublikowane materiały będą stałym i ważnym źródłem informacji o prof. Józefie Kostrzewskim i głównych kontekstach naukowych, historycznych i kulturowych związanych z jego osobą. Postać naukowca kojarzona jest najczęściej jedynie z odkryciem słynnej osady prehistorycznej w Biskupinie czy ze współtworzeniem Uniwersytetu Poznańskiego.

Opublikowane materiały mają ukazać inne aspekty życia archeologa, przełamując stereotypowe wyobrażenie na jego temat. Badania w ostatnich latach wykazały, że współpracował on z polską delegacją na Konferencję Wersalską (1918-19), opiekował się szeregiem organizacji młodzieżowych, w latach 30. wygłaszał tajne wykłady dla Polonii zamieszkałej na terenie III Rzeszy Niemieckiej, a po r. 1945 pomagał władzom polskim i alianckim w ściganiu hitlerowskich przestępców wojennych.

WBC jest zintegrowana z kilkudziesięcioma innymi polskimi bibliotekami cyfrowymi. Zawartość kolekcji dotyczącej prof. Kostrzewskiego można przeglądać również za pośrednictwem każdej z zainstalowanych tam wyszukiwarek i w Internecie pod adresem: http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/publication/395340

 

PAP – Nauka w Polsce
www.naukawpolsce.pap.pl 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*