Niespodziewane odkrycie przy zamku w Siewierzu

W Siewierzu, w okolicach zamku odkryto fortyfikacje o istnieniu, których nikt nie miał pojęcia. A jednak są! I dzięki nim władze chcą inaczej niż w założeniu odtwarzać mury miejskie.  

Podczas prac wykopaliskowych przy zamku w Siewierzu (woj. śląskie), archeolodzy odnaleźli ruiny fortyfikacji o istnieniu, których żaden z historyków miasta nie miał pojęcia. Nie wspominało o nim również żadne źródło, prócz jednego– Inwentarza biskupów krakowskich z 1668 roku– czego już potem szczegółowo nie badano. Teraz jednak basteje siewierskie potwierdziły swoje istnienie i zaskoczyły nie jednego badacza i miłośnika historii miasta bądź regionu. Ich ujawnienie spowodowało zmiany w planach władz miasta, które zakładały odbudowę murów obronnych. Odkrycie to skłoniło włodarzy do poszerzenia tego etapu inwestycji i uwydatnienie ich w odtwarzanych fortyfikacjach.

Basteje były odpowiedzią inżynierów na pojawienie się broni palnej. Było to niskie, przysadziste baszty o bardzo grubych murach, budowane na planie podkowy lub wieloboku, wysunięte przed mur obronny. Pełniły funkcje obronne. Powszechnie stosowano je w XV i XVII wieku. Po tym okresie zaczęły być wypierane przez bardziej rozbudowane i praktyczniejsze fortyfikacje.

Źródło: katowice.tvp.pl
Fot.: Wikimedia Commons

Dawid Siuta

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*