Niewidzialna Korona | Recenzja

Elżbieta Cherezińska „Niewidzialna korona”

Okres rozbicia dzielnicowego na ziemiach polskich, zapoczątkowany ustawą sukcesyjną Bolesława III Krzywoustego to znakomity materiał na powieść. Wie o tym najlepiej Elżbieta Cherezińska, która Koroną śniegu i krwi podbiła serca wszystkich pasjonatów średniowiecznej historii Polski. Nim opadł zachwyt nad pierwszym tomem trylogii Odrodzone Królestwo, autorka przygotowała już dla nas Niewidzialną koronę, drugą część przygód dobrze znanych i lubianych bohaterów historycznych.

niewidzialna-korona-b-iext25220093Bramą do średniowiecznego świata, który także w tej części otwiera przed nami swoje podwoje jest nietypowa sekcja zwłok tragicznie zmarłego króla Przemysła II, dzięki której raz jeszcze przypomnimy sobie wątki podejmowane w poprzednim tomie tego cyklu. Zaraz po tym interesującym z medycznego punktu widzenia rozdziale, akcja rozwija się błyskawicznie prezentując nam po drodze sylwetki pretendentów do spadku po królu odrodzonej Polski. Znajdziemy tu zapalczywego Henryka głogowskiego, który bez wahania wyciągnie rękę po Starszą Polskę, nieobliczalnego Vaclava II, gotowego zabić każdego, kto stanie na jego drodze i wreszcie sympatycznego Małego Księcia, którego dojrzewanie (bo przecież nie dorastanie) śledziliśmy już w Koronie śniegu i krwi. Czy któremuś z prezentowanych władców uda się osiągnąć cel i ozdobić swoje skronie królewską koroną? Odpowiedzieć na to pytanie może jedynie Niewidzialna korona.

Fanów fantastyki, którą Cherezińska zgrabnie przemycała w Koronie śniegu i krwi pragnę zapewnić, że i w Niewidzialnej koronie znajdą osławioną już grupę niewiast, które poza podobną etymologią imion i pracą w „Zielonej Grocie” łączy również inna misja, wypełniana pod przewodnictwem Dębiny. Przy tym wszystkim nie braknie i arcybiskupa gnieźnieńskiego Jakuba Świnki, znanego ze swojej dociekliwości bohatera, który przyjmując boską wolę sięgnie po tytułową niewidzialną koronę i zaszczytne miano interrexa. Do bijących rekordy popularności bohaterów dołączy cała rzesza nowych postaci, na czele z Vaclavem III, gotowym zjeść wszystko i w każdej ilości. Jeśli zatem macie ochotę na spotkanie z przeszłością, to wygospodarujcie kilka godzin, by wziąć udział w nietypowej lekcji historii.

Wszystko to, czego zabrakło w pierwszym tomie cyklu Odrodzone Królestwo autorka zamieściła w drugiej części przygód przedstawicieli piastowskiej dynastii. Niewidzialna korona nie jest już opowieścią o Przemyśle II. Tutaj prym wiedzie Władysław Łokietek i jego waleczne czyny podejmowane w obronie ojczyzny. I choć w drugim tomie tejże trylogii Cherezińska nieco bardziej popuściła wodze fantazji, to nadal starała się dbać o to, by najważniejsze wydarzenia pozostawały w zgodzie z ich historycznym przekazem. Chyba właśnie dlatego kolejna książka tej autorki niczym nie ustępuje jej poprzedniczce i mimo rozległej objętości, zachęca nas do zapoznania się z historią Polski przełomu XIII i XIV wieku.

Wszystkich zainteresowanych Niewidzialną koroną zachęcam do zapoznania się z jej treścią i z czystym sercem polecam tę książkę każdemu, kto fascynuje się średniowieczną historią ziem polskich i pragnie poznać główne wydarzenia polityczne mające wpływ na ówczesne losy naszego kraju, a przy tym nie boi się spędzić czasu w towarzystwie swych słynnych praprzodków.

Ocena recenzenta: 6/6

Ewa Kluska

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*