MWP zapłaciło za jedyny zachowany egzemplarz czołgu 7TP

Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia MWP sprawiło nam prezent – kupiło zabytkowy czołg 7TP, według MON, jedyny egzemplarz na świecie. Zapłacono za niego niemal 2 mln złotych. Czołgi 7TP były wraz z tankietkami podstawową bronią polskich sił pancernych we wrześniu 1939 roku.

Czołgi 7TP były produkowane w latach 1935-1939 przez Państwowe Zakłady Inżynierii. Wraz z TKS i TK-3 były podstawowymi jednostkami sił pancernych w wojnie obronnej 1939 roku. Czołg był rozwinięciem brytyjskiego Vickersa; był od niego nieco cięższy, miał grubszy pancerz i większy napęd. Jako jeden z pierwszych miał silnik napędowy Diesla.

Do tej pory panowało przekonanie, że nie zachował się ani jeden czołg 7TP, a przynajmniej niekompletny. 21 grudnia 2017 roku ukazało się ogłoszenie na temat zamówienia Muzeum Wojska Polskiego na czołg, a tydzień później ukazało się ono w Suplemencie do Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej. Zamówiono czołg 7TP ze zrekonstruowanymi – odbudowanymi elementami konstrukcji u Panzer-Projekt Grzegorz Klimczak z Bielska Białej za kwotę niemal 2 mln złotych.

O zakupie jedynego istniejącego egzemplarza informował już wiceszef MON kilka tygodni temu. Zapewniono także o zakupie największej kolekcji artylerii polskiej przedwrześniowej.

Źródło: defence24.pl

Fot.: domena publiczna

Agnieszka Popiak

 

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*