Niezawiniony los – już w księgarniach!

Dzisiaj do księgarń trafiła książka autorstwa Antoniego Dorogusza-Doroszkiewicza pt.: „Niezawiniony los”. Wydawcą jest Manufaktura Słów, a nasz portal objął tytuł patronatem medialnym.

Człowiek nie będąc stroną konfliktu zbrojnego, lecz zostając nim bezpośrednio dotknięty, staje się wbrew swojej woli  jego ofiarą. Zatem nie decyduje o swoim życiu według własnego uznania i chęci, w konsekwencji nie ma wpływu na swój los. Dotyczy to zwłaszcza czasu wojny. Może się w jej trakcie jedynie aktywnie przeciwstawić przeciwnościom losu (bohaterstwo), biernie się do nich przystosować (strach, wygodnictwo), a w skrajnych przypadkach stać się ich częścią (zdrada).

W samym tytule Niezawiniony los można domyślić się tych przeciwstawnych postaw u bohaterów niniejszej książki, które ujawniły się w wyniku niechcianego i brutalnego wepchnięcia w nową rzeczywistość, jakim jest czas permanentnego zagrożenia.

Na okładce znajduje się skan mapy Kresów z Paktu Ribbentrop – Mołotow. Dobrze sobie uzmysłowić, że ten niepozorny kawałek papieru przyniósł cierpienia milionom ludzi…

Antoni Dorogusz-Doroszkiewicz urodził się na Kresach 70 lat temu. Jest więc tzw. repatriantem. Zadebiutował książką dla dzieci 5 bajek na dobranoc. Z zawodu pedagog. Niemal od 20 lat na emeryturze. Interesuje się historią, zwłaszcza Polski. A nade wszystko dziejami Kresów Wschodnich. W związku z tym jego ulubionymi pisarzami są ci, którzy pochodzili stamtąd i o Kresach pisali: Józef Mackiewicz,  Sergiusz Piasecki, Florian Czarnyszewicz czy Antoni Kieniewicz.  W pewnym sensie również Antoni Ferdynand Ossendowski. Zamierza wydać kolejne bajki dla dzieci.

Tytuł: Niezawiniony los

Autor: Antoni Dorogusz-Doroszkiewicz

Ilość stron: 310

Format: 148 x 210 mm

Rok wydania: 2020

Wydawca: MANUFAKTURA SŁÓW

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*