Nieznane dalsze losy zamku krzyżackiego w Szczytnie


Urząd Miasta Szczytna zrezygnował z ogłoszonej niedawno rewitalizacji murów zamku krzyżackiego w tym mieście. Głównym powodem takiej decyzji były bardzo wysokie koszty planowanej inwestycji. Dlatego dalsze losy zamku stoją pod znakiem zapytania.

Na rewitalizację krzyżackiej warowni w Szczytnie tamtejszy magistrat planował przeznaczyć około 9 milionów złotych. Ogłosił nawet przetarg, który wyłonić miał firmę, która zajmie się żmudnym „remontem”. Niestety jednak żaden z oferentów nie zszedł z proponowaną przez siebie kwotą, a zaproponowane znacznie przekraczały 10 milinów.  Dlatego też Urząd Miasta unieważnił przetarg na ten moment rezygnując z renowacji zamku.

Urzędnicy zapowiadają jednak, iż z inwestycji nie zrezygnują, gdyż zabytek ten jest zdecydowanie najbardziej rozpoznawalną atrakcją miast (pewnie zaraz po wątpliwej atrakcji turystycznej, ale niewątpliwie najbardziej znanym elemencie Szczytna– Wyższej Szkole Policyjnej). Na ten moment trwa przygotowań kolejnego przetargu na rewitalizację średniowiecznej budowli oraz poszukiwanie źródeł dodatkowego finansowania.

Zamek w Szczytnie wzniesiono w drugiej połowie XIV wieku. Był siedzibą komturii. Po sekularyzacji zakonu w 1525 roku stał się jedynie warownią drugorzędną z racji oddalenia od granic Królestwa.

Źródło: ro.com.pl
Fot. Wikimedia Commons

Dawid Siuta

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*