Niezwykłe odkrycie w Izraelu. Odkryto gotycką salę wzniesioną przez krzyżowców

Wyprawy krzyżowe do Ziemi Świętej datuje się w historiografii na okres od XI do XIII stulecia. W tym czasie krzyżowcy walczyli w obronie chrześcijan, zakładali królestwa, wznosili fortece. Jedną z nich jest  zamek w Montfort w Galilei, gdzie archeolodzy odkryli pomieszczenie, które służyło najprawdopodobniej do celów ceremonialnych. W XIII wieku rycerze niemieccy zamieszkiwali zamek przez pięćdziesiąt lat. Następnie w 1271 roku przeszedł on w ręce mameluków, którzy na rozkaz sułtana wyburzyli go.

Niesamowitego odkrycia dokonano w trakcie ósmego sezonu wykopalisk na zamku, które prowadzone są przez archeologów z Uniwersytetu w Hajfie.

Adrian Boas, prezes Towarzystwa Badania Wypraw Krzyżowych i Łacińskiego Wschodu odniósł się dla Fox News do wartości owego odkrycia w północnym Izraelu: „Znaczenie tego znaleziska zależy głównie od tego, w jaki sposób przyczynia się ono do zrozumienia historii zamków krzyżackich, ich konstrukcji, architektury gotyckiej na Wschodzie Łacińskim, a w szczególności do naszej znajomości samego zamku Montfort i jego rozwoju architektonicznego”.

Początkowo udało się odkopać zachowane fragmenty sklepienia kolebkowego. Następnie badacze znaleźli dowody na to, że w miejscu odkrycia znajdował się dwupiętrowy budynek z gotycką architekturą i witrażami. Ostatecznie zweryfikowano, iż są to pozostałości sali gotyckiej, która była o połowę mniejsza od tak zwanej Wielkiej Sali na zamku.

Warto dodać, że zamek Montfort, wzniesiony na zielonym wzgórzu, jest popularnym celem wycieczek turystów z całego świata, którzy przybywają do Izraela. Kontynuacja badań archeologów może przyczynić się do poszerzenia wiedzy o historii krzyżowców w tym regionie.

źródło: foxnews.com
Fot. Montfort Castle Project

Ewelina Kazienko

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*