Niezwykłe odkrycie w Nowogardzie. Znaleziono ruiny zamku należącego do rodu von Eversteinów

W trakcie remontu kanalizacji na terenie Zakładu Karnego w Nowogardzie znaleziono ruiny zamku należącego niegdyś do pomorskiego rodu von Everstein. Pierwsze informacje na temat zamku pochodzą z XIII wieku n.e. W okresie późniejszym obiekt został przebudowany a w XIX wieku n.e. urządzono w nim działające do dnia dzisiejszego więzienie.

Prowadzone prace remontowe na terenie Zakładu Karnego w Nowogardzie, w woj. zachodniopomorskim doprowadziły do niecodziennego odkrycia. Natrafiono na ruiny zamku należącego w przeszłości do rodu von Everstein, datowanego na XIII wiek n.e. Obiekt trafił w ręce rodziny jako lenno, w okresie późniejszym został przebudowany. Podczas wojny trzydziestoletniej w XVII wieku zamek doznał poważnych uszkodzeń, a ostatecznie uległ zniszczeniu podczas najazdu szwedzkiego. W wieku XIX pozostałości po zamku przerobiono na więzienie, które funkcjonuje do dnia dzisiejszego. Robotnicy wykonujący remont kanalizacji odsłonili fragmenty kamienno – ceglanych murów będące przypuszczalnie pozostałością wieży południowo – zachodniej tzw. Hoches Hausu (wysokiego domu), głównej części zamku. Podczas odkopywania murów natrafiono również na tunel, prowadzący do wewnętrznej fosy, znajdującej się w zamku  a służący do odprowadzania wody. Wewnątrz tunelu archeolodzy znaleźli wiele zabytkowych przedmiotów. Tysiące fragmentów ceramiki, szkła i kafli piecowych. Między innymi znaleziono piękną figurę wieńczącą niegdyś piec kaflowy i misternie zdobione, kolorowe szkła, świadczące o zamożności rodu von Everstein. Część naczyń zachowała się w całości. To taka kapsuła czasu. Wszystko tam było zamknięte przez 400 lat – powiedział archeolog Grzegorz Kurka. Archeolodzy znaleźli również szklane kolby z XVII wieku świadczące według nich o obecności na zamku alchemika. Wśród zabytkowych przedmiotów znajdowała się również XVII – wieczna strzykawka do … lewatywy. Nie chcę nikogo podejrzewać o jej nadużywanie, ale zapewne należała do kogoś z rodu. W tym czasie robienie lewatywy było bardzo popularne wśród ludzi zamożnych. Porównuję to do robienia botoksu teraz. Jeden z królów Francji podczas lewatywy przyjmował nawet gości – dodał Grzegorz Kurka.

Służby konserwatorskie podjęły decyzję o przeprojektowaniu sieci kanalizacyjnej w taki sposób żeby ominąć zabytkowe ruiny wieży. Sam obiekt zostanie zasypany, stanie się tak po jego dokładnym zbadaniu i udokumentowaniu. Na razie nie wiadomo dokąd trafią znalezione zabytkowe przedmioty. Być może pozostaną w Nowogardzie.

Źródła: wp.pl; onet.pl

Fot.: PAP, Marcin Bielecki

Zenon Purta

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*