Niezwykłe znaleziska na Syberii – mumie w kokonach

Badaczom udało się odnaleźć zawinięte w kokony szczątki ludzkie pochodzące z VIII wieku.

W północnej Rosji, w miejscowości Zeleniy Yar koło Salechardu na terenie Syberii odnaleziono szczątki ludzkie zawinięte w tajemnicze kokony. Były one zakopane w ziemi, która była pokyta grubą warstwą lodu. Dwie mumie leżały obok siebie, w linii północ-południe, skierowane stopami w stronę rzeki. Odnalezione szczątki należały do dorosłego i kilkumiesięcznego dziecka.

Kokony, w które były owinięte zwłoki, były wykonane z kory brzozowej i grubej warstwy materiału. Dorosły osobnik mierzył około 170 centymetrów – miara ta nie dała badaczom możliwości stwierdzenia z przedstawicielem której płci mieli doczynienia. Ze względu na zachowanie ostrożności, nie próbowano odwijać kokonów na miejscu znaleziska. Mumie zostaną przebadane za pomocą testów tomograficznych. Najprawdopodbniej pochodzą one z VIII wieku naszej ery.

Nie było to pierwsze tego typu znalezisko w Zeleniy’m Yarze. Kilka lat temu również odkryto podobne groby – oprócz szczątek ludzkich znaleziono liczne przedmioty powiązane z Persją, co miało świadczyć o bogatych kontaktach handlowych tajemniczego syberyjskiego ludu.

Źródło: siberiantimes.com
Fot:  Alexander Gusev – siberiantimes.com

Hubert Nowak

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*