Niesamowite odkrycie na budowie metra w Rzymie

Robotnicy pracujący przy powstającej trzeciej linii metra w stolicy Włoch natrafili na ruiny luksusowej willi sprzed 2 tysięcy lat.

 

Nie wyobrażaliśmy sobie, że znajdziemy dom z centralnym dziedzińcem. Dekoracje, mozaiki, freski były nienaruszone – powiedziała w rozmowie z „The New York Times” Simona Morrett, członkini zespołu archeologicznego.

Willa należała do dowódcy wojskowego. Miała czternaście pokoi, wszystkie podłogi pokryte były marmurem. Jedno z pomieszczeń było ogrzewane. To wszystko znajduje się niedaleko koszar wojskowych z II wieku, które odkryte zostały w maju 2016 roku.

Posiadłość znajduje się dwanaście metrów pod powierzchnią obecnego miasta. Wysokość ścian willi mierzyła około półtora metra. Na centralnym dziedzińcu mieściła się fontanna.

Na tej samej głębokości odkryto fundamenty innej struktury o podobnej wielkości, jednak jej wnętrze było o wiele bardziej spartańskie, dlatego badacze podejrzewają, że był to magazyn.

Znalezisko zostanie teraz zabezpieczone i przeniesione do specjalnych kontenerów. Eksponaty mają stać się widowiskową częścią stacji metra Amba Aradam, która ma być otwarta w 2022 roku.

Mamy jeszcze sporo do przekopania, kto wie, co jeszcze znajdziemy – dodała Simona Morretta.

Źródło: o2.pl

Fot.: domena publiczna

Nicola Chwist

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*