Nowe odkrycia na temat mieszkańców Irlandii związane z Wikingami

Dotychczas zakładano, że populacja Irlandii stale się zwiększała aż do klęski głodu w latach 40. XIX wieku, jednak ostatnie badania wskazują, że przed przybyciem Wikingów w X wieku ilość mieszkańców wyspy stopniowo malała.

Naukowcy z Queen’s University Belfast (QUB) przeprowadzili ostatnio nowe badania, dokładnie analizując i zestawiając ze sobą dane z wykopalisk archeologicznych na terenie kraju.  Badacze zbadali datowania radiowęglowe, jakie uwzględniane były w raportach z wykopalisk i przełożyli to na poziom aktywności we wczesnym średniowieczu.

Dr Rowan McLaughlin z QUB stwierdził na podstawie zebranych danych, że około 700 roku populacja Irlandii zaczyna w niewyjaśniony sposób spadać.

Miliony ludzi żyły w Irlandii w czasach prehistorycznych i pierwszych wiekach chrześcijaństwa – opowiada McLaughlin. Około 700 roku populacja w Irlandii w tajemniczy sposób zaczęła spadać, być może powodami były wojny, głód, zaraza lub niepokoje polityczne. Nie było jednak jednej przyczyny czy jednorazowego zdarzenia, ponieważ spadek był procesem stopniowym.

W okresie spadku populacji na wyspę dotarli wikingowie. Choć początkowo nie było ich wielu, to jednak szybko ich populacja rosła, znacząco zmieniając dotychczasową strukturę etniczną wyspy. Również obecne badania genetyczne wskazują, że wielu Irlandczyków ma germańskich przodków.

Emma Hannah z QUB jest zdania, że zastosowana w badaniu metoda może pozwolić lepiej zrozumieć ten okres historii kraju. Często w archeologii koncentrujemy się na interpretacji dowodów z jednego miejsca, ale analiza wielu różnych danych w ten sposób pozwala nam myśleć o perspektywie długoterminowej – powiedziała Hannah. Teraz znamy te ogólne trendy, dzięki czemu możemy lepiej zrozumieć szczegóły codziennego życia – dodaje.

Hannah zamierza kontynuować badania podczas swoich studiów doktoranckich, analizując kolejne dane i próbując ustalić poziom rozwoju rzemiosła w Irlandii w tym samym okresie.

Przyjrzę się działalności rzemieślniczej, takiej jak obróbka żelaza, obróbka metali i produkcja tekstyliów – zapowiada Hannah. Być może już wkrótce poznamy kolejne nieznane dotąd fakty o historii Zielonej Wyspy.

Źródła: journals.elsevier.com, irishtimes.com
Fot. Wikimedia Commons

Bartłomiej Kmiecik

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*