Nowe odkrycia w Verulamium

Stacjonujący w rzymskim  Verulamium mieście archeolodzy mogą pochwalić się nowymi znaleziskami. Po raz kolejny podjęli oni próbę ulokowania w eksploatowanym przez nich miejscu rury gazowej. Dzięki temu posunięciu mogą kopać znacznie głębiej niż do tej pory.

Zespół naukowców, po tym jak ponownie położono wspomnianą już rurę gazową na terenie badawczym, natrafił na części 1800-letniego pieca, używanego do wyrobu ceramiki. Po serii odkryć (m.in. znaleziono dowody na istnienie drogiej kamienicy oraz potwierdzono brak wieży, która – zdaniem badaczy – miała znajdować się na obrzeżach murów miejskich) archeolodzy opracowali mapę Verulamium.

Dla archeologa Simona Westa wszystkie dotychczasowe odkrycia są przede wszystkim kolejnymi dowodami świadczącymi o niezwykłym zaawansowaniu i produktywności Rzymian, mieszkających wówczas w owym mieście. Radna Annie Brewster wyraziła następującą opinię: „Odkrycie nowych szczegółów na temat fascynującej historii St Albans jest takie ekscytujące. Znalezienie innego starożytnego pieca garncarskiego okazało się wspaniałą niespodzianką”.

Dodajmy, że do tej pory grupa badawcza natrafiła w Verulamium m.in. na mury obronne, system ogrzewania rzymskiej willi, natomiast w lokalnym muzeum wystawione są trumny, podłogi mozaikowe oraz wiele innych przedmiotów odkrytych po wykopaliskach z 1930 roku.

Fot.: Wikimedia Commons

Małgorzata Wołoch

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*