Relacje polsko-żydowskie a działalność Instytutu Jad Waszem

Fundacja im. Janusza Kurtyki zaprasza na debatę „Relacje polsko-żydowskie a działalność Instytutu Jad Waszem”. Wydarzenie odbędzie się 20 lutego 2019 r. o godz. 18:00 w Bibliotece im. Janusza Kurtyki przy ul. Rakowieckiej 37 w Warszawie

 Jest to druga dyskusja cyklu „Historia, prawda, teraźniejszość. Jak prowadzić stosunki międzynarodowe w kontekście przeszłości?”, mającego na celu zidentyfikowanie i zdiagnozowanie węzłowych zagadnień związanych ze stosunkami międzynarodowymi w kontekście różnie interpretowanej przeszłości oraz opracowanie konkretnych recept w tym zakresie.

Dyskutować będą:

– dr hab. Joanna Dyduch

ekspert ds stosunków międzynarodowych, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

– dr hab. Grzegorz Berendt

historyk, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

– prof. dr hab. Andrzej Żbikowski

historyk, Żydowski Instytut Historyczny w Warszawie

Zaproszeni paneliści pochylą się nad następującymi zagadnieniami:

– Jaka jest jego geneza Instytutu i jakie były cele jego powstania?

– Jaka jest jego polityka naukowa i wydawnicza?

– Czym jest dziś dla Żydów?

– Jak wobec jego charakteru i działalności powinno ustosunkować się państwo polskie, prowadząc politykę międzynarodową i politykę pamięci?

Dyskusja potrwa około godziny i zakończy ją sesja pytań od publiczności. Po zakończeniu oficjalnej części zapraszamy do dyskusji kuluarowej przy filiżance kawy lub herbaty.

Miejsce, dyskusja i cały cykl powstają w ramach projektu „Klaster Pozarządowy dla Rzeczypospolitej – na styku nauki, kultury i edukacji obywatelskiej. Nowe miejsce debaty o Polsce”. Projekt został dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*