Nowe wraki w pobliżu Kołobrzegu

W okolicach Kołobrzegu odnaleziono trzy wraki statków. Odkryli je nurkowie z Muzeum Oręża Polskiego.

Nurkowie aktualnie badają rejon na wysokości Podczela i Bagicza. Jest to kontynuacja badań, które od 2016 roku prowadzi Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Odbywają się one w ramach akcji Wraki Kołobrzegu. Swoim patronatem objęli ją Starosta Kołobrzeski oraz Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Nie można wykluczyć, że na badanym w 2018 roku przez Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu obszarze na wysokości Podczela znajdują się artefakty pochodzące z czasów wojny siedmioletniej. Należy zaznaczyć, że relikty wielkiej XVIII-wiecznej akcji desantowej to nie lada gratka dla historyków i archeologów, rzadko spotykana w światowych kolekcjach. Poza tym to fragment naszej, lokalnej pomorskiej i kołobrzeskiej historii, który rozpala wyobraźnię oraz nadal czeka na odkrycie. Czy w Podczelu natrafimy na skarby sprzed 300 lat? Czas pokaże – mówi Aleksander Ostasz, dyrektor muzeum.

Badany rejon był areną wojny siedmioletniej, toczonej w latach 1756-1763. W jej trakcie trzykrotnie dochodziło do walk o Kołobrzeg. Podczas drugiego ataku – 26 sierpnia 1760 roku Rosjanie przeprowadzili wielką operację desantową. Po II wojnie światowej cały rejon Podczela i Bagicza został uznany przez Rosjan za strefę zamkniętą. Aktualne prace finansuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Źródła: rmf24.pl, wiadomości.wp.pl, wprost.pl

fot. Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu

Wojciech Sobański

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*