Dotknij prehistorii w muzeum przyszłości

Już w sobotę 28 czerwca w Krasiejowie na Opolszczyźnie otwiera się interaktywny Park Nauki i Ewolucji Człowieka. To najbardziej nowoczesne muzeum człowieka w Europie umożliwi przeżycie podróży w czasie z wykorzystaniem najnowszych rozwiązań multimedialnych, łączących świat rzeczywisty z wirtualnym. 28 i 29 czerwca w JuraParku odbędzie się również piknik archeologiczny, podczas którego będzie można odkryć tajniki życia w prehistorii i wczesnym średniowieczu

ParkNaukiIEwolucjiCzlowieka (1)Ta unikalna placówka muzealna w Polsce to odpowiedź na rosnące zainteresowanie ewolucją człowieka. Stanowi również kontynuację rozpoczętej w JuraParku opowieści o dziejach naszej planety – opowiada Anna Kokot z JuraParku Krasiejów. – Dlatego tuż po wejściu do Parku Nauki i Ewolucji Człowieka zaprosimy przyszłych podróżników w czasie na spotkanie z krasiejowskimi bohaterami z wykorzystaniem technologii rozszerzonej rzeczywistości, czyli agumented reality. A to tak naprawdę początek naszej podróży w czasie, którą będziemy odbywać na pokładzie wirtualnego wehikułu czasu.

Multimedialnie o człowieku

Podróż po prehistorii rozpoczniemy 66 milionów lat temu, kiedy życie na naszej planecie zostało zgładzone… niemalże. Bardzo szybko przeniesiemy się jednak do czasów bliższych nam, kiedy to rozpoczęła się droga ewolucyjna człowieka. Wędrówce po wyjątkowym muzeum będzie towarzyszył wirtualny przewodnik, który za każdym razem będzie wyjaśniać tajemnice losów ludzkości na Ziemi. Miłośnicy Harry’ego Pottera z pewnością rozpoznają tutaj głos jednego z bohaterów polskiej wersji dubbingowej opowieści J.K. Rowling. W wyjątkowej placówce muzealnej w Krasiejowie rzeczywistość cyfrowa będzie dosłownie przenikać się z fizyczną. Każdy z prezentowanych filmów będzie emitowany w technologii 3D, aby wzmocnić edukacyjny przekaz i jeszcze bardziej odpowiedzieć na potrzebę odkrywania przeszłości zgodnie z hasłem „nauka przez zabawę”. ParkNaukiIEwolucjiCzlowieka (2)Odwiedzając Park Nauki i Ewolucji Człowieka, powstający przy dofinansowaniu ze środków Unii Europejskiej, będzie można m.in. zaprojektować własne malowidło naskalne. Na miłośników multimedialnych atrakcji czeka m.in. specjalne lustro ewolucji, w którym przeglądniemy się po zmianach naszego wizerunku.

Oprócz ekspozycji głównej interaktywna podróż w czasie to także wystawa „Świadectwa ewolucji”, w ramach której przygotowano m.in. spotkania oko w oko z małpami, małpiątkami i przodkami człowieka, czy poznawanie najważniejszych narzędzi człowieka. Na zakończenie czeka także interaktywna wystawa, podczas której w praktyce będzie można zdiagnozować problem pokrewieństwa, zróżnicowania etnicznego oraz etapy zasiedlania naszego globu. W tej części Parku Nauki i Ewolucji Człowieka będzie można zobaczyć, jak blisko jesteśmy ze sobą spokrewnieni lub z mieszkańcami odległych krain.

O czym dowiemy się w niezwykłym muzeum? Zobacz tutaj 

Przenieś się w przeszłość

Otwarcie Parku Nauki i Ewolucji to dwudniowe święto w Krasiejowie, podczas którego odbędzie się także piknik archeologiczny. Będzie można na nim dosłownie i w teorii przenieść się do prehistorii i wczesnego średniowiecza. Na uczestników czekają m.in. demonstracja techniki obróbki krzemienia stosowana przez ludzi z epoki kamienia, warsztaty z obróbki metalu według standardów z epoki brązu, warsztaty brązownicze, w trakcie których wszyscy chętni będą mieli możliwość wykonania zarówno ozdób jak i przedmiotów codziennego użytku z brązu, czy rekonstrukcje życia ludzi w paleolicie i wczesnym średniowieczu. Te i wiele innych atrakcji czekają 28 i 29 czerwca. Na Pikniku Archeologicznym twarzą twarz będzie można stanąć z najprawdziwszymi rycerzami. Drużyna Rycerska Ziemi Chęcińskiej – „Chorągiew Ferro Aquilae” – zaprosi odwiedzających do średniowiecznego obozowiska, gdzie będzie można zmierzyć nie tylko swoją sprawność, ale także uczestniczyć w zawodach łuczniczych i obejrzeć pokazy walk. Na wszystkich niegrzecznych czekają prawdziwe „dyby”. Nie zabraknie atrakcji dla miłośników archeologii. Specjalne stanowiska ukazujące nieco inną codzienność archeologów od pracy Indiany Jonesa poznamy dzięki pracownikom Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Podczas specjalnej rekonstrukcji wykopu archeologicznego będzie można naprawdę wcielić się w archeologa i poznać w teorii i praktyce różne metody stosowane w tej nauce historycznej.

ParkNaukiIEwolucjiCzlowieka (3)Piknik Archeologiczny to także wiele atrakcji. W sobotę na specjalnej scenie nie zabraknie połączenia reggae, dancehallu i hip-hopu. Już o godz. 19.00 wystąpią Bobe One i Bas Tajpan, a o godz. 20:45 zespół Tabu. Całość pierwszego zakończy o godz. 22.30 spektakularny pokaz laserowy. Z kolei drugiego dnia zapraszamy na muzyczną podróż po etnicznej muzyce świata. O godz. 12.00 wystąpi Manasua. Ich debiutancki album grupy, który usłyszymy w Krasiejowie, to mieszanka wpływów muzycznych dawnej Persji, Indii, Afganistanu, Bałkanów, muzyki klasycznej, udekorowana nowoczesną elektroniką. Z kolei o godz. 14.00 zaprezentuje się Foliba. To z kolei artyści odnajdujący muzyczne korzenie w transowym brzmieniu afrykańskiej muzyki perkusyjnej. Na muzyczny deser podczas drugiego dnia pikniku wystąpi Sango. Od godz. 16.30 usłyszymy niezwykłą paletę barw etnicznych instrumentów całej Ziemi w otoce nowoczesnych syntezatorów i rytmów sekcji free-jazzowej.

JuraPark w Krasiejowie to największy w Europie park tematyczny, w których poznajemy m.in. dzieje dinozaurów, prehistorycznych bohaterów, które zaprzątają umysły poszukiwaczy wiedzy. Każdy okaz, który spotkamy w tym wyjątkowym miejscu, jest rekonstruowany z wyjątkową pieczołowitością według najnowszego stanu wiedzy. Kompleks w Krasiejowie, to niemal 40 hektarów, pełnych wiedzy, zabawy i pasji. Tworzą go dzisiaj także: ścieżka edukacyjna, Prehistoryczne Oceanarium, Pawilon Paleontologiczny, Kino Emocji Cinema 5D, jurajska plaża z miejscem wyznaczonym do kąpieli i ratownikami oraz ogromnych rozmiarów plac zabaw pełen zjeżdżalni, tunelów, z jednym z największych w Polsce małpich gajów. Uzupełnieniem wciągającej podróży w czasie będzie wizyta w Parku Nauki i Ewolucji Człowieka, gdzie podróżując wehikułem czasu odkryjemy niezwykłe dzieje ludzkości, od prapoczątków po współczesność.

Więcej informacji na temat pikniku archeologicznego oraz Parku Nauki i Ewolucji Człowieka można uzyskać na www.juraparkkrasiejow.pl
ParkNaukiIEwolucjiCzlowieka (4)

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*