XVI-wieczna Biblia znaleziona w szafie

XVI-wieczna Biblia, dokumenty, fotografie i spisy ludności: takie skarby znaleziono w szafie, znajdującej się w wieży kościoła św. Józefa w Krakowie. Nikt się nie spodziewał takiego znaleziska.

Ksiądz proboszcz podał, że w starej, tajemniczej szafie miała znajdować się dawna korespondencja. Jak się okazało, jej wnętrze dało historykom całkiem nowy materiał źródłowy do badań nad krakowskim Podgórzem, gdzie znajduje się kościół. Znaleziono między innymi Biblię Maryszata, która pochodzi z 1531 roku, a także różne dokumenty, fotografie, a nawet dyplomy.

To są sensacyjne informacje. Nie przypuszczano, że takie źródła się znajdą w archiwum parafialnym. Jeśli chodzi i spisy ludności, to to jest źródło mające niebagatelne znaczenie dla historyków i genealogów. Dzięki takim książkom można bardzo dużo się dowiedzieć – powiedział dla TVN24 Adam Sasinowski z Instytutu Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Obecnie trwają prace porządkujące zbiory. Został sporządzony na razie prowizoryczny inwentarz. Przy wyjmowaniu z szafy kolejnych dokumentów, momentami szczęka opada, że takie źródła się znajduj. Te źródła były niewykorzystane, opierano się na skąpym materiale. Tu mamy piękne dopełnienie. Dokumenty znajdowały się w archiwach lwowskich czy wiedeńskich, ale nie przypuszczano, że znajdują się też w archiwum parafialnym.

Zakłada się, że znaleziska będzie można podziwiać już za rok, teraz natomiast trwa ich konserwacja i utrwalenie w formie elektronicznej.

Źródło: tvn24.pl

Fot.: Wikimedia Commons

Agnieszka Popiak

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*