Nowy nabytek Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu

Na Dolnym Śląsku znaleziono dwie niemieckie armaty polowe, które przetransportowano 10 października do Poznania. Jedna z nich, armata polowa 7,7 cm leichte Feld Kanone (l.F.K.) 1896 n/A, znajdzie swoje miejsce wśród eksponatów tamtejszego Muzeum Broni Pancernej.

O wszystkim opowiedział Maciej Boruń z Koła Przyjaciół Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu: znalezione dwie niemieckie armaty polowe zostały znajdowały się przed zamkiem Czocha (Dolny Śląsk). 10 października przetransportowano je do Poznania i jedna z nich (wyprodukowana w 1907 r.) pozostanie w Muzeum Broni Pancernej, a druga z 1916 r. – trafi do Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej oddział Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

Starania szefostwa Agencji Mienia Wojskowego umożliwiły ich pozyskanie, jednak ciężko jest jednoznacznie stwierdzić, od kiedy armaty stały przed zamkiem – mogły się tam znajdować od czasu zakończenia II wojny światowej. Przez kilkadziesiąt lat ich stan techniczny uległ znacznemu pogorszeniu, na co wpłynęły inne czynniki, np. jedna z nich została w tym roku uszkodzona przez pijanych turystów – według Waldka Banaszyńskiego (szef zespołu remontowego wolontariuszy Muzeum Broni Pancernej) ich odnalezienie było ostatnią szansą na ich uratowanie.

Sam kustosz poznańskiego muzeum, ppłk Tomasz Ogrodniczuk,  nie ukrywa radości z pozyskania nowego eksponatu. Według niego było to ważne ze względu nie tylko na unikatowość, ale także na sam wielkopolski akcent w historii dział: wiele z tych armat  znalazło się w rękach Powstańców Wielkopolskich i wykorzystano je podczas walk, ale również użyto ich podczas wojny polsko-bolszewickiej.

Muzeum Broni Pancernej zostało założone w 1963 r. Do 2008 r. placówka uzbierała kolekcję liczącą ok. 40 pojazdów, która została wpisana do Rejestru Zabytków Wielkopolskich. Spośród najcenniejszych obiektów można wymienić m.in. czołg średni T-34/85, czołg średni T-34/76, średnie działo samobieżne SU-85, czołg średni PzKpfw III Ausf. N oraz działo 2S7 Pion (kaliber 203,2 mm, zasięg: 47 km). W roku 2015 muzeum zostało przekształcone w „Muzeum Broni Pancernej oddział Wojska Polskiego”. Do chwili obecnej jest ono zamknięte dla zwiedzających i ma zostać ono otwarte w grudniu 2018 r. w nowej siedzibie przy poznańskim lotnisku Ławica (początkowo myślano, że placówka zostanie uruchomiona w czerwcu 2017 r.). Póki co całą kolekcję zgromadzono w obiektach Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu (można też odwiedzić stronę wirtualnej wycieczki po muzeum).

Źródła: epoznan.pl, pl.wikipedia.org, dzieje.pl, wirtualne.muzeumbronipancernej.pl

Fot.: Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu ul. Wojska Polskiego 86/90 – na terenie Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych.

Agata Śródkowska

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*