Nowy plan zagospodarowania wieży ciśnień w Zabrzu

Pojawiła się koncepcja wykupienia zabrzańskiej wieży ciśnień! Chęć odkupienia wieży od prywatnego właściciela wyraziło Muzeum Górnictwa, które wraz z Uniwersytetem Śląskim, chce stworzyć w niej interaktywne centrum wiedzy o węglu.

Należy przypomnieć, że zaprojektowana przez Augusta Kindla i Friedricha Loosego,  wysoka na 46 metrów wieża ciśnień w Zabrzu jest jednym z największych obiektów hydrotechnicznych tego typu i w zasadzie nie ma w Polsce swojego odpowiednika. Została zbudowana w 1908 roku, przechodziła lepsze i gorsze chwile. Ostatni właściciel miał plany stworzenia w tym miejscu restauracji, ale nie zostały one zrealizowane.

Chcący odkupić wieżę nowi inwestorzy pragną utworzyć przestrzeń wystawowo-konferencyjną o powierzchni 920 metrów kwadratowych. Zwiedzający będą mogli dowiedzieć się wszystkiego o węglu, m.in. poznać naturalną historię węgla, obieg tego pierwiastka w przyrodzie oraz stosujące go nowoczesne technologie. Inwestycja ma zostać przeprowadzona w latach 2017-2019 i kosztować około 22 mln zł.

Zdjęcie: wieża ciśnień w Zabrzu, źródło: pl.wikipedia.org

Źródło: nowyzabytek.pl

Łukasz Gładysz

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*