O diamentach na przestrzeni dziejów – wykład w Szczecinie

Są symbolem piękna, miłości i trwałości uczuć. Od wieków fascynowały i wzbudzały duże emocje ze względu na wyjątkową urodę i rzadkość występowania. O historii diamentów opowie dzisiaj – 11 maja – w Galerii Sztuki Dawnej Muzeum Narodowego w Szczecinie jubiler Wojciech Bryłka. Istotna część wykładu poświęcona będzie kolekcji klejnotów książęcych z 2. połowy XVI i 1. połowy XVII wieku ze zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie.

Dużą ich część wydobyto w 1946 r. ze zniszczonej podczas bombardowań książęcej krypty grobowej na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. W zbiorach jest m.in. egreta księcia Franciszka – klejnot w kształcie rozety zwieńczonej siedmioma piórami. Przedmiot był pierwotnie ozdobiony 83 diamentami. Służył do przypinania pióropusza do kołpaka lub kapelusza.

Jak czytamy w zaproszeniu na spotkanie, nazwa „diament” pochodzi od greckiego słowa „adamas”, co oznacza „niepokonany, niezniszczalny” i nawiązuje do jego wyjątkowej trwałości. Pierwszy diament prawdopodobnie znaleziono w Indiach ponad 4000 lat temu. Jednak dopiero w XV wieku, wraz z odkryciem przez Louis de Berqueur ‘a sposobu szlifowania diamentów wzrosło zainteresowanie tym minerałem. Do XVIII wieku diamenty wydobywano jedynie w Indiach. W 1726 roku odkryto złoża w Brazylii, a w 1860 w Afryce Południowej. To właśnie odkrycie jednego z największych złóż diamentów w Hopetown w RPA przyczyniło się do powstania nowoczesnego przemysłu obróbki diamentów. Obecnie diamenty wydobywa się również w Kongo, Botswanie, Rosji, Australii, Kanadzie. Dotychczas największym znalezionym na świecie diamentem jest odkryty w 1905 roku w RPA kamień ważący 3106 karatów przed oszlifowaniem. Podzielono go na 105 części i oszlifowano.

Słuchacze wykładu pt. „Diamenty w biżuterii na przestrzeni dziejów, ze szczególnym uwzględnieniem kolekcji” będą mogli dodatkowo przyjrzeć się z bliska klejnotom książęcym na wystawie „Złoty Wiek Pomorza”. Początek spotkania o godz. 12.00, wstęp wolny.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*