O Rewolucji Rosyjskiej 1917 | Recenzja

Martin Malia, O Rewolucji Rosyjskiej 1917

Rewolucja zawsze jest zwiastunem czegoś nowego. Jednak nowe nie zawsze jest dobre. Zwłaszcza, jeśli jak w przypadku działań rewolucyjnych jest wprowadzane siłą, przez mniejszość, która dąży do obalenia obowiązującego porządku i narzucenia większości swojej woli. Tak też było z rewolucją 1917 roku, gdzie kilku demagogów zmanipulowało tłum i doprowadziło do obalenia obowiązującego porządku świata.

Autorem O Rewolucji Rosyjskiej 1917, jest amerykański historyk Martin Malia. Ten wykładowca Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley został w Stanach Zjednoczonych uznany za specjalistę od dziejów Rosji i Związku Radzieckiego. Książka, o której mowa jest pierwszym polskim oficjalnym wydaniem pracy z 1980 roku. Co prawda, w drugim obiegu niniejsza książka krążyła już od roku 1986, jednak dopiero teraz dzięki Państwowemu Instytutowi Wydawniczemu została oficjalnie wydana.

O Rewolucji Rosyjskiej 1917 jest zbiorem wykładów Martina Malii wygłoszonych w College de France. Wykładów, które spotkały się z niezwykle ciepłym przyjęciem. Ich fenomen polegał między innymi na tym, że Malia umieścił rewolucję rosyjską w kontekście europejskim porównując ją z rewolucjami, które miały miejsce w Anglii i Francji. Autor szczegółowo analizuje samą rewolucję, starając się znaleźć moment, w którym ze znanego Europie sposobu przeprowadzania rewolucji ruch rosyjski przybrał kierunek nieznany światu. Przedstawia przy tym ruch, który wykorzystując zdziwienie i zaskoczenie świata, wykorzystał je dla przybrania na sile i doprowadzeniu do całkowitej zmiany istniejącej konstrukcji nie tylko ustrojowej, ale również mentalnej. Malia w swojej pracy w logiczny sposób nie tylko przedstawia sposób działania rewolucjonistów, ale także opisuje wydarzenia, które po niej nastąpiły.

Praca napisana przez Malie pomimo upływu prawie czterech dekad nie straciła na swojej aktualności. Wiele z przewidzianych przez niego podczas wykładów wydarzeń, jak dobrze wiemy potoczyło się zgodnie z przepowiedzianym scenariuszem. Same wykłady natomiast, nadal stanowią rewelacyjny materiał dla poznania systemu działania Rosji i Związku Radzieckiego od 1905 roku do śmierci Stalina i jej następstw.

Ocena recenzenta: 4/6

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy

Łukasz Nowok

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*