Od Ibrahima ibn Jakuba do Anielewicza 6 | Międzynarodowa konferencja naukowa

Już w maju naukowcy z całego świata przyjadą do Warszawy na zaproszenie Muzeum POLIN i Żydowskiego Instytutu Historycznego, by dyskutować o historii i kulturze polskich Żydów. Podczas czterodniowej konferencji „Od Ibrahima ibn Jakuba do Anielewicza 6” najwięksi specjaliści w tej dziedzinie podsumują ostatnie 30 lat badań. Wydarzenie, które odbędzie się w dniach 11-14 maja, będzie otwarte dla publiczności.

Podczas konferencji dyskutowane będą dzieje Żydów od średniowiecza po okres współczesny. Wśród poruszanych tematów znajdą się m.in. relacje polsko-żydowskie, tożsamość Żydów polskich, a także społeczne, kulturowe i ekonomiczne wymiary życia społeczności żydowskich w Polsce. Dyskutowana będzie także rola historyka w pracy muzealniczej. Omówione zostaną również treść i założenia poszczególnych galerii wystawy stałej Muzeum POLIN.

Jak zaznacza prof. Antony Polonsky, jeden z członków komitetu organizacyjnego konferencji: Setki naukowców z Polski, Izraela, Ameryki Północnej oraz Zachodniej i Wschodniej Europy zjadą do Warszawy aby ocenić obecny stan badań w zakresie historii polsko-żydowskiej oraz określić w jakim kierunku powinny pójść dalsze prace badawcze. Ta czterodniowa konferencja to prawdziwa intelektualna uczta. To największa konferencja ostatnich lat poświęcona historii Żydów polskich.

Wydarzenie to będzie również okazją do przedstawienia wystawy stałej Muzeum POLIN światowym środowiskom akademickim. Wystawa tworzona była przez wiele lat przez zespół wybitnych naukowców
z Polski i innych krajów pod kierunkiem prof. Barbary Kirshenblatt-Gimblett z New York University i z udziałem m.in. prof. Antony’ego Polonsky’ego i prof. Marcina Wodzińskiego jako Głównych Historyków.

Języki konferencji: polski i angielski (tłumaczenie symultaniczne)

Wstęp wolny

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*