Niesamowite znalezisko w bydgoskiej katedrze. Pod posadzką znaleziono setki złotych monet i innych artefaktów z XVI i XVII wieku

Miła niespodzianka spotkała archeologów badających grunt pod posadzką katedry Św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy. 2 stycznia podczas prac przy południowej ścianie prezbiterium badacze natknęli się na ukryty pod posadzką skarb w postaci kilkuset złotych monet oraz innych artefaktów datowanych na XVI i XVII wiek.

Skarb znajdował się pod posadzką prezbiterium bydgoskiej katedry, która niebawem zostanie odrestaurowana. Znaleziono ponad 480 złotych monet z lat 1570 – 1652, z których większość wybita została w latach 40 – tych XVII wieku. Monety pochodzą z Torunia, Poznania i Gdańska, a niektóre z terenów Austrii, Turcji i Zjednoczonych Prowincji Niderlandzkich. Oprócz monet znaleziono blisko 200 innych artefaktów takich jak złote naszywki, wisiorki, paciorki, obrączki, pierścienie i znaczną ilość dewocjonaliów. Według przypuszczeń archeologów pierwotnie skarb umieszczony został w drewnianej skrzyni, po której do naszych czasów zachowały się jedynie żelazne okucia. Znalezisko jest obecnie przedmiotem szczegółowych badań, m. in. naukowcy próbują ustalić kto dokonał ukrycia skarbu w tym miejscu. W niedalekiej przyszłości artefakty zostaną wyeksponowane w bydgoskim muzeum.

Zarówno numizmatyczna, jak i kulturowa wartość tego skarbu jest nie do przecenienia. Ale to znalezisko ma też ogromną wartość historyczną” – powiedział miejski konserwator zabytków Sławomir Marcysiak.

Źródła: onet.pl; wp.pl; bydgoszcz.wyborcza.pl
Fot: Robert Grochowski i Janusz Flemming

Zenon Purta

One Comment

  1. A ilez takich skarbow zostalo wywiezionych do Prus i Rosji–ze zaczne od biblioteki krzemienieckiej. . .

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*